Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Aktuality

31. 8. 2015 - Po více než roční pauze konečně začínám aktualizovat stránky :) Od té doby se stalo strašně moc novinek. V prvé řadě nám hodně zlobí zobrazování fotek z rajčete, takže jsem musela všechny nezobrazené smazat a budu muset přijít na jiný způsob, jak jsem dát nějakou fotku a ne jen odkaz na rajče, kopírování z facebooku se zdá být zatím v pořádku :)

Začnu nejsmutnější zprávou a to, že nás před rokem 3. července opustila naše nejstarší Briseonka, ve věku 7 let a dvou měsíců zemřela ve spánku bez jakýchkoli zdravotních problémů a odešla za duhový most. Alespoň se netrápila, byla to moje jednička. Holčička, kterou jsem měla dva roky jako jedináčka a která nás o fretkách všechno naučila, nikdy na ni nezapomeneme.

Z loňských miminek, o kterých jsem tu před rokem ještě psala, nakonec tmavá holčička zůstala doma, albínský chlapeček se jmenuje Kryšpínek a má se dobře :) Tmavá holčička, která dostala jméno Sušenka je kopií své mamky Berušky a další vzdálenější příbuzné naší Qiunny :) po taťkovi Flynnovi zdědila mohutnost a trošku větší ouška, než jaké má mamina Beruška.

Sušenka, 1 rok

Na podzim jsem vyrazila s přítelem, bráchem a s Olivou a Flynnem na pražskou výstavu, která se konala 15. 11. 2014, Oliva měla velkou konkurenci, takže se neumístila, ale bereme jako úspěch i to, že nikoho nepokousala a lepší se čím dál  víc, když to porovnám s tím, jak šílela při cestě z Itálie před dvěma lety :) a Flynn se ve své kategorii umístil na třetím místě.

Další víkend jsem byla opět s Flynnem a Emily na Olympiádě v Bratislavě která se konala 29. listopadu. Jela jsem opět s přítelem a kamarádkou z Prahy Míšou Novákovou, přihlášený byl Flynn a Emily, Emilka s Flynnem se umístili v pár disciplínách, Flynn si vedl o něco lépe, ten měl opět 1. místo v pití mlíčka, na výstavě se umístil také jako první ze všech nekastrovanác samečků a ještě vyhrál ocenění největší/nejtěžší fretka akce :)

Letos jsme se také účastnili 7. února Mezinárodní výstavy fretek v Brně v Lužánkách, přihlášený byl Flynn, Aisha, Emily a Sušenka, bohužel holčičky měli smůlu a nepodařilo se umístit ani jedné z nich, zato Flynn se ve své kategorii nekastrovaných samečků umístil na 2. místě.

 

Koncem ledna se nám domů po třech letech vrátil náš odchovanec Charlie, který se narodil ve stejném vrhu s Quinnou 9. března 2012 mamince Aishy a taťkovi Muffinovi. Bydlel celé tři roky se svojí paničkou a jejím přítelem v Olomouci, bohužel se začátkem roku rozešli a panička se musela přestěhovat do bytu, kde zvířata mít nemohla, takže Charlie přicestoval zpátky k nám a už u nás zůstane :) Je to mazel, přítel si ho oblíbil a s oblibou mu říká přezdívkou "Friťáku". Charlie je nekastrovaný, ale na říjného samečka je kliďas, přesto kastraci v průběhu příštího roku máme v plánu :)

Charlie se zimním kožíškem

 

Přesně na Štědrý den proběhlo krytí naší Olivy a Flynna, 3. února 2015 se Olivě narodilo 6 krásných miminek, 2 holčičky (albínská Iška a černotchořovitá Rixie) a 4 chlapečci (dva tmavě tchořovití Simonek a Ryuu a jeden albínek Mokujin a šampaňský Tonda). Všechna miminka našla nové, laskavé a milující domovy, šampaňský Toník okouzlil naše srdce a zůstal u nás doma, albínský Mokujin našel domov u milujícího chovatele z Polska v CHS Orthos ferrets, ostatní miminka jsou u nás v republice, všichni bydlí v rámci Jihomoravského kraje a mají se čile k světu. Miminka z tohoto vrhu jsou dost velká po svých rodičích, například albínská Iška má 1,15kg a pořád na váze nabírá a náš Tonda má aktuálně v 7 měsících 2,8kg a pomalu přichází do říje.

Miminka 36. den

Náš Toník 2,5 měsíce

 

Ron, letošní jaro - 7-8let, náš veterán, ale přesto stále čiperný dědeček

Flynn, 2,5 roku

 

 

16. 3. - Po dlouhé době konečně aktualizace novinek :) Za tu dobu se toho stalo hrozně moc, začnu tedy výstavou v Budapešti, na kterou jsem jela s Flynnem, Emily a Olivou 18. ledna s kamarádkou Míšou a jejím přítelem. Výstava to byla opravdu zajímavá, i přes menší prostory a skryté posuzování to bylo hodně zajímavé. Na výstavě posuzovali manželé Hessovi, ani jedna naše freťule se neumístila, dokonce ani bráška Emily Tobiášek, ale ničeho nelitujeme, výlet to byl opravdu pěkný a umístil se krásně Míšin angoráček Bobík, který si odvezl dokonce pohárek. Večer nás čekala za odměnu dobrá večeře s vynikajícím vínem, v neděli jsme jeli pomaličku výletně domů a stálo to opravdu za to =)

V pondělí 27. ledna nás všechny překvapila Beruška, když se jí narodilo 5 miminek, bohužel jedno nebylo úplně vyvinuté a další dvě byla velká a narodila se udušená, přesto nám ale zbyl jeden nádherný světloučký chlapeček a tmavá holčička. Z chlapečka se nám vyloupl albínek, kterému bohužel Beruška pár dní po narození přišlápla ocásek, tak ho má asi v polovině lehce zakřivený a z holčičky klasická černotchořka po mamince, která byla většinu doby větší než brácha, takže z ní bude asi pěkný obřík po taťkovi, ale bráška už ji taky předhání :) Ani jedno miminko ještě není zamluvené, jsou to vážně úžasné kuličky, chlapeček naprostý mazel s o něco delší srstí, holčička očividně divočejší dráček s kratší srstí :) Dlouho jsem přemýšlela, jestli si jednoho z nich nenechat doma a stále ještě nevím, jak to dopadne. Navíc když jsou jen dvě, tak si je člověk hrozně rychle zamiluje :) Přikládám pár fotek na ukázku našich ďáblíků ...

Odkaz na album na rajčeti: briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_Berusky_a_Flynna_27._1._2014/ 

Po narození miminek jsem byla s Flynnem a Olivou v sobotu 1. února v Lužánkách na miniolympiádě, účastnilo se jen pár freteček v přátelském kruhu, Oliva nebyla přihlášená do všech disciplín, protože byla trošku nervózní, zato Flynn vyhrál 1. místo ve válení sudů a 2. místo v úteku z papírové tašky =)

Odkaz na album z olympiády: werenee.rajce.idnes.cz/Fretci_olympiada/ 

A 1. března jsem vyrazila s Flynnem, Emily a Olivou na výstavu do Prahy, jela jsem autem s bráchem, který měl akorát asi dva týdny řidičák a týden nové auto, takže to byla zajímavá cesta, ale naštěstí jsme všechno zvládli v pohodě, cesta byla klidná a po Praze jsme taky nebloudili :) Na výstavě bylo přihlášených přes 100 freťulí, Flynn měl velikou konkurenci, jen v barvě 13 stejných kluků a tak se neumístil, zato Emily byla na 1. místě a Oliva na 2. místě, obě holčičky dostaly diplomy a stužky :)

 

4. 1. - Všem fretkařům i nefretkařům přeji za celou naši smečku krásný  a pohodový nový rok 2014! A hlavně hodně zdraví pro dvounožce i čtyřnožce :)

Bohužel poslední dobou trošku web zanedbávám kvůli škole. Navíc začíná zlobit nahrávání fotek a i když se vše zadaří, tak mi odtud po nějaké době fotky záhadně mizí :( Snažím se je nahrávat zpět, ale ne vždy se zadaří a je chuť :) Brzy také musím aktualizovat plánované ochovy na rok 2014. Možná už jsem to psala dřív, ale letos plánuji dva odchovy. Jeden a zároveň poslední by mohl být po naší Berušce a Flynnovi a druhý po Olivě a ženicha pro ni ještě stále nemám vybraného nebo si nejsem jistá :) Beruška byla v říji dokonce už před Vánocemi, Beruška je známá svými zrychlenými říjemi :) nikdy jsem ji nezažila v říji déle než 3-4 týdny a to nepočítám říji od plného naběhnutí vulvy, ale už od prvních příznaků, prostě Beruška se s tím moc nemaže, proto kdybych měla čekat na 10 den od začátku plného říjení, jak se radí, tak se miminek v Beruščiném případě nikdy nedočkáme, protože v té době už má Berča dávno po říji :D Nejsem si jistá, v jakém stádiu je Flynnova říje, ale tuším, že mu právě končí loňská, protože začíná až teď po Vánocích konečně trochu nabírat :) Ze svých 2,6kg zhubl až na rekordních 1,8kg v období olympiády v Bratislavě (není divu, tam to opravdu vyběhal ), teď už má rovné 2kg a čímdál víc mu chutná masíčko, je hodně mohutný, tak tlustě ani zdaleka nepůsobí :) A abych se dostla k věci, když Beruška zrovna říjila v polovině prosince, rozhodla jsem se ji zkusit pustit s Flynnem, jestli budou mít jeden o druhého zájem. Tak ze začátku chtěl Flynn a Beruška dělala drahoty, potom chtěla Beruška, pořád ho někde naháněla a olizovala ouška, to už ale nechtěl Flynn :D Nakonec si spolu zalezli k Flynnovi do klece, kde usnuli a ráno jsem je našla na podobných místech, jen s tím rozdílem, že měla na krku Beruška dva šrámy, ale opravdu nedokážu odhadnout, jestli se jim něco zadařilo nebo ne. Podle výpočtů by se miminka mohla narodit 27. ledna, tak uvidíme :) Moc nadějně to ale nevídím.

Další novinkou je, že za dva týdny, tedy v sobotu 18. ledna 2014 budeme právě na výstavě v Budapešti. Přihlášený je Flynn, Oliva a Emily. Flynn a Emilka byly v Budapešti na výstavě před dvěma měsíci, ale pro Olivu to bude výstava úplně první a tak jsem na ni opravdu zvědavá :) vychovala jsem si z ní úplného mazlíčka, který nekousne, ale těžko říct, co mi jako 1/4 tchoř řekne na nové maďarské prostředí a tak dlouhou cestu :) Stejnou "trojici" jsem přihlásila i na březnovou výstavu, která se bude konat v Praze, už se opravdu moc na obě výstavy těšíme. Hned jak se vrátíme, tak budu opět poctivě informovat o zážitcích z výstavy :)

 

25. 11. - Máme za sebou dva nabité víkendy :) V sobotu 16. listopadu jsme vyrazili s jednodenním předstihem do Budapeště na Mezinárodní výstavu fretek, která se konala v neděli 17. listopadu. Přihlášena byla Emily a Flynn. Výstava to byla opravdu zajímavá, během posuzování se vystřídalo několik rozhodčích a mimo asi 97 fretek, které se výstavy účastnily, se návštěvníkům ukázalo hned několik chovatelů králíků, křečků, činčilek, morčátek a ježečků bělobřichých. Bylo to opravdu zajímavé, ze začátku jsem měla trochu strach, aby nějaký hlodavec nepadl za oběť některé z fretek, ale naštěstí proběhlo vše v poklidu :) Také byl na výstavě obchůdek Reky, chovatelky od které mám Flynna a tak jsem neodolala a pelíšek, hamak a tunel na zavěšení jsem si dovezla domů :)

 

23. listopadu ráno jsme vyrazili vlakem opět v sestavě Emily a Flynn na Olympiádu do Bratislavy. Olympiáda byla  pořádána Slovenským klubem chovatelů fretek a byla stejně jako loni, které jsem se účastnila s Jasperem a Beruškou, vydařená a skvěle si to všechny fretečky užily :) Musím říct, že mám vážně moc šikovné freťule a jsem na ně vážně hrdá a pyšná :) Než přejdu k umístění v jednotlivých disciplínách, tak ještě napíšu, že Flynn byl na výstavě posouzen na chovnost - líbil se a až na trošku větší uši a pár bílých chloupků po těle, chovností bez vad prošel :) Já jsem si udělala radost několika novými hamaky, ručně kresleným tričkem s freťulkou a novou knížkou o freťáčkovi Brutusovi :) V tombole jsem vyhrála obrázek s ručně kreslenou fretkou, svíčku, moc pěkný řetízek a prstýnek :) A teď tedy přejdeme na fotky a umístění =)

 

Brzy snad vše přidám a zaktualizuji v kategorii Výstavy :) Pro letošní rok už tedy máme všechny výstavy a akce za sebou ... uvažuji opět nad výstavou v Budapešti, která se bude konat 18. ledna 2014 (to už by mohla  snad jet i Oliva) :)

 

2. 11. - Už je tomu dokonce nějaký měsíc, co jsem na stránky nenapsala nic nového - omlouvám se všem našim "fanouškům" a především majitelům našich miminek :) Všichni jsme v pořádku a stále zdraví, je pravda, že v případě našich seniorů Briseonky a Rona se tomu docela divím a proto každou chvíli klepu, aby jim to hlavně vydrželo :) Briseonka na jaro a léto vždycky hodně zhubne, ale zimní kožíšek si drží až do pozdního léta, který začala pomalu zhazovat asi v srpnu, teď už jí roste krásný nový kožich a krásně na zimu zase nabírá tuk, myslím si, že je to hlavně důsledek toho, že není kastrovaná, příjde mi to tak přirozenější (samozřejmě pokud by trpěla na opakující se říje a přeříjení, tak by už byla dávno vykastrovaná) a zatím jsem nikdy nelitovala toho, že jsem se nerozhodla pro kastraci, u Bris jsem snad nikdy nezažila ani falešku, při které by se vzorně starala o svoje spolubydlící, to s Beruškou trpí každý v dosahu několika metrů, zaručeně si ho najde a pak musí skákat tak, jak si ona píská :) Beruška bude mít v březnu 4 roky, proto uvažuji o tom, jestli ještě jedny miminka bude mít nebo ne - uvidíme hlavně podla zdravotního stavu, otec by byl z největší pravděpodobnosti náš Flynn. Potom uvažuji o miminkách od Emily a Oliv, nic ale není jisté a ještě to budu muset pořádně promyslet :)

Ve středu jsem si udělala radost a koupila si notebook, proto konečně začnu častěji psát a nahrávat nové fotky a že jich tu už mám docela dost :) Za 3 dny tomu bude měsíc, co jsem se vrátila z dvolené s naším béžovým přírustkem ... Oliv nakonec není čokoládová, ale něco mezi skořicí a šampaň, teď na zimu kupodivu spíš tmavne, tak jsem zvědavá, jak bude vypadat, až jí naroste zimní kožich :) S Olivou to nebylo vůbec lehké, její maminka je polotchoř a tak je značně plašší než normální fretky, změna prostředí a lidí kolem ní pro ni byl neskutečný stres, týdenní cesta domů obytným autem byla utrpením pro moje ruce, které to odnesly nespočtem kousanců. Měla jsem ruce doslova jako cedník a už druhý den jsem to vzdala a sahala na Oliv jen v kožených rukavicích - i to pro ni nebyl problém a zvládala je hravě prokousnout, když se opravdu hodně naštvala. Byla jsem z ní zoufalá, naprosto nic nepomáhalo, při prvním kousnutí jsem jí malíček páčila z tlamy snad minutu, při tom jsem měla pocit, že mi prst asi ukousne prostě jsem takovou fretku ještě nezažila - ani za zatylkem se nedala chytit, právě naopak, jako kdyby ji tak nikdy nikdo nedržel - vjel do ní snad samotný satan a řádila jak pominutá ... no, cestu jsem nakonec přežila, vrátila jsem se domů i s trochou krve v těle a od té doby je to o poznání lepší :)

Tohle je první fotka Oliv u nás doma, samozřejmě se mi na dovolené moc stýskalo po všech kožíšcích, co zůstali a čekali doma, takže jsem nepřijela s prázdnou a krom nové ukousané kamarádky dostali i nějaké konzervy, pamlsky, mlíčka, hračky, pelíšek a na zkoušku i podestýlku z Itálie a Francie :)

 

První den jsem si tak trochu řekla, že se Oliv pomstím a bude na volno se všemi našemi fretkami, samozřejmě postupně, protože nenastala žádná změna a nemohu pustit Berušku s Aishou dohromady a Flynn je sice zlatíčko a holčičky se vůbec nesnaží znásilňovat, ale z Muffina a Jazze asi ještě potenciální konkurenci cítí a tak si s nimi měří síly, kluci mají sotva 1,5kg a tak 2,3kg Flynn běžně vyhrává :) Kupodivu Oliva otočila a tvářila se, že bude hned se všemi vycházet. Emily, Jasper a Beruška ji značně usměrnili a ukázali jí, že tady jsou páni oni a rozhodně ne ona ... nakonec se s Emily spřátelila rychle a teď už se občas štěkají jen s Jazzem a Beruškou, ale není to nic hrozného :) Takže po prvním společném řádění a zkoumání, jak to u nás doma vypadá a kdo tu vlastně žije, asi po dvou hodinách odpadla tím způsobem, že jsem si ji klidně mohla vzít bez rukavic a dokonce v klidu pohladit, zmohla se jen na otevření očí, jinak dál klidně ležela. Ze začátku si pasty nevšímala a nepřišlo jí hodno za mnou běhat a žadonit o pastu, ale teď už jsem ji na to trochu naučila a proto jsme před dvěma týdny už vyrazily s Emily a právě Olivou na první procházku. Dopadlo to docela dobře, ani jednou nekousla a s pastou si na klíně nechala zapnout postrojek úplně, jako by se nic nedělo :) Sice stále není stoprocentní, klidně si ještě zkusí kousnout, když se jí něco nezdá, ale chvílemi už i najdu odvahu a třeba se jí mrknu do tlamičky a moje ruce už ani zdaleka tak netrpí, musím to ale zkoušet, aby si zvykala na běžné věci, třeba stříhání drápků pro ni taky byla pohodička a ani nemrkla :) Tady najdete několik fotek z procházky:

 briseona.rajce.idnes.cz/Prvni_prochazka_Oliv_Giulietta_Olivia_Belli_Monelly_Ferrets_s_Emily/ 

 

Oliva bude mít za 3 dny 5 měsíců a na holčičku v takovém věku je opravdu docela velká a mohutná, ve čtvrtek vážila 1002g.

V nejbližší době tedy přidám Olivu mezi naše chovné holčičky a abych toho nenapsala málo, když už píšu, tak 17. listopadu budeme na výstavě v Budapešti a 23. listopadu na Olympiádě v Bratislavě, proto nám všichni držte palce, jestli si vzpomenete, děkujem :) Na obě akce pojede Flynn a Emily, Emilku ještě čeká příští týden čipování a pofrčíme :) Moc jsem na oba zvědavá, ani Flynn ani Emily ještě na žádné takové akci nebyli, tak uvidíme, jak se jim to bude líbit, ale protože jsem s oběma byla na výstavě drobného zvířectva tady u nás v Jehnicích a na podobné výstavě v Ostopovicích, kde se jim cizí lidi a zvířátka moc líbily, tak si myslím, že to bude hodně fajn :) Moc ráda bych vzala i Oliv, má všechna potřebná očkování - jinak by ani nemohla přes hranice k nám domů, ale bohužel jí ještě nevěřím na 100% a tak bych byla nerada, kdyby přišel nějaký pan veterinář nebo veterinářka při veterinární kontrole o ruku

 

Také bych chtěla moc poděkovat všem majitelům našich letošních (i majitelům z předchozích roků ) miminek, za posílání foteček, na kterých je vidět, jak jsou naše-vaše dětičky spokojené :) Vybrala jsem jednu nejvtipnější za všechny, na fotce jsou bráškové Emily z letošního vrhu od Quinny a to Mervinek a Diego :)

 

27. 7. - Stránky předělány :) Všechny fretky jsou správně zařazeny a konečně je přidána mezi holčičky i naše malá ďáblice Emily :)

27. 7. - Opět po nějaké době přicházím s novinkami :) Od včerejška u nás máme na hlídání 4 freťulky od Anetky, Charlieho, Duffne, Balouška a Jamieho :) S nimi přijel i králíček Benji, určitě je všechny nafotím a přidám fotky :) Udělala jsem si totiž radost a mám svůj vlastní - nový foťák :) Hned první den jsem něco nafotila i u fretek a dnes to vypadá, že bude hodně hezky, tak budu pokračovat :)

Také se chystám předělat celé stránky, Emču musím přidat mezi naše holčičky a kluky - Jaspera a Muffina musím zařadit mezi nechovné fretečky ;) Celkově asi budu muset zrušit skoro všechny podkategorie, protože holčičky už máme 4 a nechovné fretečky také 4 a maximálně jdou založit jen 3 podkategorie :( Tak snad se mi to nějak přehledně předělat podaří :)

Jinak je u nás všechno v pořádku, Briseonka poslední dobou vedra snáší trošku hůř než ostatní, asi se na ní už podepisuje stáří, tak trochu hubne, ale sušené masíčko, pastu a kotěcí mlíčko baští s radostí, tak ji musíme trochu vykrmit :) Ostatní smečka je na tom dobře, v říji je jen Flynn a to je ještě z klidnějších samečků, nemůžu ho sice pouštět ani s kastrovaným Jasperem a Muffinem, asi z nich samečky ještě pořád cítí, přeci jen nejsou po kastraci tak dlouho, tak běhá jen s holkami a Ronem a to se zdá být v pohodě, i když občas někoho taky kouše a tahá jen tak ze cviku :)

Také jsme museli vyřešit otázku granulek, přes zimu fretky baští z větší části masíčko, nekazí se tak rychle a je to lepší, teď v létě dávají přednost spíš granulkám a já také :) Jenže ontaria, kterými jsem do teď krmila a se starým dobrým složením byla stále dostupná v 15kg balení, už také nikde nejsou na skladě, někde jsem se dočetla, že se přestávají vyrábět a bude jen nové a horší složení v max. 10kg balení, z e-shopu mi paní napsala, že doba naskladnění bude 2-3 měsíce, ale že určitě budou, tak uvidíme :) Musela jsem tedy hledat nové granulky ... měla jsem vyhlídnuté Frettchen4you, které byly dříve také dostupné v 15kg balení, ale již také nejsou, takže objednání těchto jsem také odložila, dokud nebudou ve větším balení ... Moc se mi složením líbí granulky Applaws kitten, na které jsem na netu narazila a našim freťulkám se také líbí, milují je :) Mají sice nižší obsah tuku (20%), ale dávám víc lososového oleje a nikdo nehubne ;) Jsou to malinké trojúhelníčky, takže je to pro ně po kuličkách asi příjemná změna :) Nehltá a nedusí se s nimi ani obřík Flynn, takže zatím 100% spokojenost :) Co se mi na těchto granulkách líbí nejvíc, je to, že nemají ve složení žádné obiloviny, jen maso a zelenina :)

Už se opravdu všichni moc těšíme na naši malou čokoládovou italskou čtvrttchořku, bude se jmenovat Giulietta Olivia
Belli & Monelly Ferrets prý je opravdu velká a moc krásná ;) Brzy budou i novější fotky ;)

 

A asi nejstarší novinkou je, že naše poslední nezadané miminko Zombie Ohio již před dvěma týdny našel nový domov v Brně, jméno dostal nové, zatím čekám na zprávičky od nového páníčka, který teď bude asi na dovolené, proto nepíše :)

7. 7. - Omlouvám se, že nestíhám aktualizovat stránky, ne že bych neměla čas, ale moc se nedostanu k počítači :)

Začnu tedy od začátku. 7 miminek od Aishy už je v nových domovech :) Dvě holčičky Kendra a Kira odjely společně do Prahy dělat společnost šampaňské samičce :) Dva chlapečci Wiliam a Marcus jsou také spolu a bydlí u Olomouce :) Jeden chlapeček Muffinek (po taťkovi) je ve Zlíně a jeden chlapeček v Blansku u moc milé paní (jméno musím ještě zjistit) :) A pak nám zůstali na necelé dva týdny dva chlapečci, se světlejšími čumáčky, na fotkách č. 1 a 4, kteří byli zamluvení pro jednoho pána na Slovensko, přišel mi jako seriózní, ale bohužel asi týden před odběrem přestal reagovat na jakékoli snahy o spojení přes telefon i facebook a do teď se mi neozval, ale nevadí, raději si kluky nechám, než aby skončili špatně, pracovně jsem je pojmenovala Texas a Ohio :) Texas v 10. týdnech odjel do útulku v Mladé Boleslavy, ne, že bych se ho nutně potřebovala zbavit a tak ho šoupla do útulku, za prvé bych fretku do útulku nikdy nedala (člověk by měl mít zodpovědnost za své mazlíčky, které si pořídí, i jejich případné mláďata) a za druhé s kluky byla opravdu sranda, ale vlastní freťulka paní Aleny k sobě potřebovala nutně miminko, aby jí dělalo společnost a nebyla smutná, dospělou fretečku totiž žádnou nepřijala, ale stále smutnila a tak držíme Texáskovi palce, ať je dobrý společník a pomůže :) Stále nám tedy zůstává freťáček č. 4, nyní nazývaný Zombie Ohio Včera měl 11. týdnů a je to tedy už vychovanější mláďátko, nekouše, snaží se být čistotný, bydlí s mamkou Aishou, Quinnou, Emily a Jasperem, je to tedy moc hodný a živý chlapeček, který by rád našel milující rodinu, jelikož ho mám už ale delší dobu, tak novou rodinku chci vybírat opravdu pečlivě, aby nezačal smutnit po naší smečce a měl se krásně :) Brzy snad přidám aktuálnější fotky :)

Další novinkou je, že od 10. 6. jsou kluci Muffin a Jasper po kastraci. Kluci to snášeli bez problému a konečně bydlí ve smečce a ne sami :)

Naše fretčárna je teď trošku přestavěná a všechny fretky obývají tři klece - v první je Jasper, Zombie Ohio, Aisha, Quinna a Emily :) V druhé je Beruška, Briseonka, Ron a Muffin a samostatnou jednotku teď má Flynn, alias naše mroží miminko ;) Včerejší aktuální váha byla 2,65kg a stále roste   Už je v říji a začíná značkovat, stále někde pobýhá a otírá bříško, které má věčně mokré, protože s ním zem rovnou vytírá :D často teď chodíme navečer i ven, protože naše dva pokojíčky jsou pro něj malé, je ale moc hodný, rád se mazlí, holčičky neotravuje, jen Jaspera a Muffina by pořád tahal a měřil s nimi síly, tak se hold kluci s Flynnem musí střídat, stejně jako se musí střídat Beruška a Aisha, ani v jejich vztahu po roce a půl, co Aishu máme, ledy neroztály a holky se stále statečně nesnáší :(

Když už je zmínka o Berušce, s tou to bylo letos komplikovanější než s Aishou a Quinnou, miminka se po Mikkym nenarodila a říje se vrátila už v průběhu "těhotenství" a tak ji říji tedy ukončil Jasper, z toho miminka také nebyla a zatím ani nenastoupila faleška ani další říje, tak už asi budeme mít letos klid :) Aisha po odstavu miminek znovu do říje taky nepřišla, jen Quinna, ale říje to byla krátká a už nám začíná modrat na hlavičce a na tlapkách a brzy se tedy asi dočkáme nového kožíšku :)

A další velkou novinkou je, že na přelomu září a října k nám do smečky přibude nevěsta pro Flynna z Itálie :) Krásná čokoládová čtvrttchoří holčička po polotchoří černotchořovité samičce z Polska a čoko roan mitt samečkovi z Německa :) Bude to tedy taková polsko-německá holčička s italským občanstvím Je s čistě standardní srstí, bez jakýchkoli angor nebo poloangor v předcích :) Narodila se v CHS Belli & Monelly Ferrets, kousek od Florencie. Už se na nic všichni doma moc těšíme ;) Jméno zatím vybíráme, ale určitě bude nějaké itálské Kdo by se chtěl podívat na stránky CHS, tady má odkaz: www.belliemonelliferrets.it/ 

 

4. 6. - Spousta nových foteček miminek Aishy v albu:

briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_Aisha_a_Muffin_-_20._dubna_2013/

Zítra napíšu podrobnější novinky :)

19. 5. - Tak po několikátém neuspěchu jsem nahrávání na rajče vzdala :( Opravdu nevím, proč mi už druhý den po několika fotkách nejde nic nahrát, proto kdo má přístup na facebook, všechny fotky jsou nahrané tam, na odkazech:

Aishátka: www.facebook.com/media/set/ 

Quiňátka I.: www.facebook.com/media/set/ 

Quiňátka II. : www.facebook.com/media/set/ 

19. 5. - Začnu tím, že včera odjelo do nového domova už 5 chlapečků od Quinny :( Bylo nám chvíli moc smutno, ale všichni se mají určitě víc než výborně a dvě miminka Quinně ještě zůstávají ;) Jako první odjel Tobiášek, taky jako jediný bude jedináček a bude mít páníčky na kousání jen sám pro sebe :) Jako druhý odjel freťáček Niko, ten se bude mít také víc než dobře, bude bydlet se strejdem (bráškem Quinny) Ríšem ;) Další odjel do úžasného nového domova ponožkatý Dixi, ten bude bydlet s taťkou Simonkem a se stejdem (dalším bráškem Quinny) Timíkem :) A jako poslední nás včera opustili tchoříci (větší Diego a menší Mervin), kteří odešli do nového doma společně a tak jim určitě nemůže být smutno, když mají jeden druhého stále k dispozici ke hrám a bitkám Poslední chlapeček odejde do nového domova v pondělí a také už se na něho doma těší tři starší freťulky ;) A holčička zůstane s maminkou napořád, jmenuje se Emily, takže jí říkáme Emi, Emčo, Emilo (když zlobí :D) a tak máme domastále veselo.

 

Více fotek v: briseona.rajce.idnes.cz/Briseonciny_6_narozeniny_15._5._2013/ 

 

Rychle ještě nahrávám nové fotky miminek od Quinny a od Aishy, které mám už několik dní ve foťáku. Během dne se budu snažit je přidat i na stránky, jinak se můžete podívat do alb:

Aisha: briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_Aisha_a_Muffin_-_20._dubna_2013/ 

Quinna: briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_Quinny_a_Simonka%2C_nar._25._3._2013/

 

7. 5. - Přidány nové fotky obou vrhů :) dnes jen jedna fotka a odkazy na alba, protože se mi další fotky nedaří kopírovat z rajčete :(

Alba - Aisha: briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_Aisha_a_Muffin_-_20._dubna_2013/ 

Quinna: briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_Quinny_a_Simonka%2C_nar._25._3._2013/

 

 

4. 5. - Miminka od Quinny rostou jako z vody, už se nám prohání po pokoji a mamča Quinna je vždycky zakvokáním svolá na jedno místo, potom odběhne a mimča se jí zase rozutečou a takhle se to opakuje pořád dokola :) Mimča za sebou všude zanechávají loužičky a bobečky, do záchodku to ještě nedoběhnoum, až tak rychlé nožky nemají :D V kleci jsou už ale o poznání čistotnější a téměř vzorně napodobují mamku :) Miminka od Aishy už se taky začínají více podobat chlupatým fretečkám a ne mini žížalkám :) Přidávám nové fotky obou vrhů. Brzy přidám i nové fotky Flynna, je to macík, váží 2,3kg a na to, že má v předcích divoké tchoře, tak je úžasný mazel :)

Všechny fotky - Aisha: briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_Aisha_a_Muffin_-_20._dubna_2013/ 

Quinna: briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_Quinny_a_Simonka%2C_nar._25._3._2013/

 

27. 4. - Konečně jsou přidané všechny aktuální fotky :) Jinak miminka od Quinny začínají pomaličku otevírat očíčka, dneska byl první samozřejmě a překvapivě ten nejmenší tchořík, který krásně kouká už oběma očíčky (a pak, že je opožděný, chudák je ještě napřed a je jen prostě menší) :D

Všechny fotky - Aisha: briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_Aisha_a_Muffin_-_20._dubna_2013/ 

Quinna: briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_Quinny_a_Simonka%2C_nar._25._3._2013/ 

 

26. 4. - Předevčírem 24. 4. odlavil náš Jasper 4. narozeniny! :) Jako dáreček dostal pamlsky a slíbenou kastraci na červen/červenec ;) byl nadšený Jinak Aisha už se docela zklidnila, všech 8 miminek se drží a Aisha už je naštěstí nestěhuje, miminka krásně rostou a mají plná bříška ;) Miminka od Quinny také rostou před očima, až na tmavšího tchoříka, nějak nám teď míň baští, tak ho dokrmuji kotěcím mlíčkem a to mu ze stříkačky moc chutná :) jakmile tam přidám namixované maso nebo konzervu, tak začne trošku prskat, ale i tak se víc nají, než když kdybych ho jen postavila k talířku, buď bude vegetarián (:D) a může trvat trošku dýl než přejde na masíčko nebo možná má menší velikost vrozenou. S panem veterinářem jsme domluvení, že kdyby něco, máme okamžitě přijet, ale prý pokud takhle baští mlíčko i maso a sám se cpe stále i k maminčinu mlíčku a v pořáku chodí "na záchod", tak ho přijede zkontrolovat v pondělí. Už od včerejška dokrmuji co dvě hodinky mlíčkem a břísko se mu i viditelně víc kulatí ;) Pokud bude prostě jen "zakrslík", asi nám zůstane doma. Bude taky tím dokrmováním řádně vymazlený =)

Večer nebo zítra přidám fotky obou vrhů ;)

22. 4. - Včera to u nás bylo trošku smutné, tak jsem nestíhala ani psát. Miminek Aisha porodila 9! Bohužel nejmenší včera odpoledne zemřelo ... jenže Aisha z toho byla asi dost nesvá a začala miminka stěhovat :( Než jsem si toho všimla, měla u sebe jen 5 miminek a další tři pískali v rožku klece a vůbec se o ně nezajímala, na pohmat jsem poznala, že jsou trošku chladnější, tak jsem je zahřívala v ruce a vrátila jí je do pelechu, naštěstí si to asi uvědomila a od té doby už nestěhovala a krásně se o ně stará. Sice je pořád taková nervóznější, asi nesvá z toho, že jeden brouček umřel, ale jinak se stará vzorně. Máme opět 6 kluků (to je letos nějaké prokletí s tolika kluky? :D) a 2 holčičky :) miminka budou nejspíš samí tchoříci, žádný albínek mezi nimi není a někteří vypadají opravdu hodně černě, jako Quinna loni :)

Na chlapečky od Aishy ještě beru rezervace, takže pokud by měl někdo zájem, klidně může psát ;)

A přidávám nové fotky miminek :)

Album s miminky od Quinny: briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_Quinny_a_Simonka%2C_nar._25._3._2013/ 

a s miminky od Aishy: briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_Aisha_a_Muffin_-_20._dubna_2013 

20. 4. - Trošku jsme dneska předělávali pohlahu v jednom ze dvou fretčích místností z nepraktického koberce na praktičtější napodobeninu linolea a akorát jsem odpoledne úpravu dokončila, vrátila klece a všechny věci na svoje místo, šla se na dvě hodinky učit a když jsem potom kontrolovala Aishu, která měla mít dneska první termín, tak jsem slyšela pískat 2-3 miminka :) Aisha je už maminkou podruhé, věřím, že se o miminka zvládne postarat, proto jsem ji zatím nerušila a do deky, ve které je zachumlaná, nesahala. Večer vše zkontroluji a zítra napíšu počet mrňousků, i s první fotkou. Myslím si, že jich bude hodně, oproti Quinně měla bříško obrovské.

Už při minulém příspěvku jsem zapomněla napsat další velikou novinku a to, že již máme nakrytou i Berušku. Z úterý na středu jsme měli přes noc půjčeného Mikkyho Frutose Silver Star (fretka.kom.cz/fretka.php ). Mikky prý zatím po sobě žádné potomky nemá, tak uvidíme, jestli se jim s Beruškou zadařilo, říje je pomaličku na ústupu, tak uvidíme na konci května. Aktualizuji tedy konečně už i Beruščinu kategorii v Plánovaných odchovech pro tento rok ;)

Mikky

fretka Frutos Mikky  Silver Star

fretka Mikky Frutos Silver Star

 

18. 4. - Miminka stále krásně rostou, kluci mají všichni okolo 130g a holčička necelých 100g :) Od úterý baští mleté kuřecí masíčko a moc jim chutná, Quinna už mlíčka tolik nemá, tak si už i výjde na delší procházku prozkoumat okolí a nechává mimča baštit :) Když odejde Quinna, v kleci u miminek ji zastupuje Aisha, která už také bydlí sama a připravuje se na porod, bříško má fakt veliké, ještě ji rychle dneska vyfotím a snad brzy přidám na stránky :) Aisha se na miminka děsně těší, ta Quinnina přímo miluje a ani by od nich nejraději neodcházela :) na rajče jsem přidala spoustu nových fotek, tak alespoň narychle nahrávám pár i sem ;)

Více fotek opět v albu na rajčeti: briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_Quinny_a_Simonka%2C_nar._25._3._2013/

 

11. 4. - Narychlo ještě nahrávám nové fotky :) Miminka nám krásně rostou před očima, už se těším, až od příštího týdne začneme dokrmovat a porostou ještě rychleji :) Zítra, nejpozději v sobotu přidám aktuální váhy miminek a i fotku Aishina bříska, Aisha má termín z příští neděle na pondělí, tak doufám, že miminek nebude moc, oproti Quinně má bříško totiž obrovské =))

Více fotek opět v albu na rajčeti: briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_Quinny_a_Simonka%2C_nar._25._3._2013/

 

7. 4. - Přidávám fotky miminek nafocené za další čtyři dny :) ze třináctého dne jsou včerejší a je na nich vyfocené detailně každé miminko zvlášť :) Jinak všechny fotky naleznete opět v albu na rajčeti: briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_Quinny_a_Simonka%2C_nar._25._3._2013/ 

 

2. 4. - Rychle přidávám fotky ze všerejška a dneška :) Miminka jsou už krásní válečci, mamině dávají zabrat, snad ji nevycucnou celou =)) zatím to vypadá, že máme stříbrnou holčičku, dva tmavé chlapečky po Quinně, tři světlejší stříbrné samečky nejspíš po taťkovi a jeden sameček je dost zvláštní, vypadá na hodně tmavě stříbrného s velkým bílým flíčkem nahoře na krku nebo taky může být světle tchořovitý :) ale jelikož jsem ještě nikdy neviděla žádné jiné miminko než tchořovité nebo černotchořovité, tak těžko říct, jak moc správné mé odhady jsou :D

Celé album s fotkami: briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_Quinny_a_Simonka,_nar._25._3._2013 

 

1. 4. - Miminka jsou úžasná! Mají bříška napapaná k prasknutí a už začínají být vidět rozdíly v barvičkách, na některých fotkách s bleskem je to dobře vidět, snad ještě líp jak ve skutečnosti :) Holčička působí spíš dojmem, že bude po taťkovi stříbrná a u kluků bych to tipovala tak půl na půl, stříbrní x tchoříci, spíš 4 tchoříci a 2 stříbrní, ale uvidíme a necháme se překvapit

Celé album: briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_Quinny_a_Simonka%2C_nar._25._3._2013/ 

 

30. 3. - Opravdu máme 6 kluků a jen jedinou holčičku :) Všem se daří dobře a pomaličku přibívají na váze, prodlužují se chloupky a miminka jsou obratnější a snad ještě hlasitější

 

27. 3. - Bohužel nám včera jedno miminko zemřelo :´( Ostatních 7 se má dobře a až na dvě miminka, která jsou ještě i od oka menší než ostatní vypadají zdravě a pískají jako o život, stejně jako ostatní :) Z včerejšího i dnešního počítání mi vyšlo 6 kluků a jen jedna holčička, ale ještě to stále není 100% :) Quinna je úžasná mamina, o miminka se krásně stará a nehne se od nich :)

Všechny fotky najdete na odkazu: briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_Quinny_a_Simonka,_nar._25._3._2013 

 

25. 3. - dostala jsem ten nejkrásnější narozeninový dárek, Quinně a Simonkovi se narodilo dnes mezi 10 a 14 hodinou 8 miminek :) Dva jsou opravu maličcí drobečci, i na fotce to jde docela dobře poznat, takže držíme palce, ať to zvládnou ;) Do Quinnina maličkého bříška bych takový počet tedy rozhodně netypovala a ráno už jsem se smířila s tím, že to bude určitě faleška a ona mi jen chystala takové velké překvapení :)

Když mám docela dost času, tak letím upravit i plánované odchovy, alespoň Quinně a Aishe, ať to vypadá líp :) A konečně přidám i Flynna mezi naše kluky :)

 

19. 3. - Konečně se dostávám k novinkám od naší fretčí smečky :) Navarra je úžasný freťáček, dostal krycí jméno Flynn a aktuálně bydlí s Aishou a těhulkou Quinnou, která má už z neděle na pondělí termín. Jsem zvědavá, jestli se nám nějaké miminko narodí, bříško Quinna moc velké nemá, přikládám fotku, ať můžete sami posoudit. Je focena v sobotu, takže asi týden před termínem:

Zrovna na téhle fotce mi hrozně připomíná Berušku, když jsem ji předloni fotila jako těhulku :) Beruška ale měla bříško o poznání větší. Tady:

Ale Quinna líná a zimní srst už má jen zbytek, stále ještě bydlí s maminou Aishou a velkým kámošem Flynnem, do toho se opravdu zamilovala, neustále mu čistí ouška a navzájem se zahřívají v hamace, která se pod náporem jejich váhy už docela prohýbá Kolik váží Flynn přesně nevím, naposledy vážil 1,85kg, dnes ho musím zase zvážit a stejně tak Quinnu, ať vím, jestli nabírá, před krytím měla jen 800g, tak cca před 14 dny měla už 950g, tak jsem zvědavá, určitě bude zas o něco těžší :) Ukázka Flynna:

 

A jako další velká novinka je to, že už je nakrytá i Aisha, přesně 4 týdny po Quinně, takže by se nám to mělo krásně vystřídat, když budou Quinnina mimča větší (na dokrmování a vymazlování), tak budou Aishina ještě prťata, o které se bude starat mamina, a až Aishátka dorostou, budou už Quinnina v nových domovech, pokud se to tedy holkám povede :) Beruška zatím v říji není a ještě uvažuji, koho ji za ženicha vybrat ;) Jazz by připadal v úvahu, ale spíš bych ráda nějakého cizího :) Jasper už má také předběžně domluvenou kastraci, cca za 3 týdny, ale pevně stanovené datum ještě není, takže kdyby někdo chtěl využít našich kluků ke krytí své samičky, můžeme se domluvit.

V sobotu bylo docela krásné počasí, tak jsem fretky ještě rychle vytáhla ven na focení, samozřejmě sluníčko zašlo hned co jsem zapla foťák, ale alespoň pár fotek jsem každé fretečce udělala :) začnu tedy postupně přidávat alba:

Aisha, letos 2 letá albínská holčička, která je nakrytá a čeká miminka okolo 20. dubna :)

briseona.rajce.idnes.cz/Aisha_16._brezna_2013/ 

 

Beruška, 3letá černotchořovitá holčička, aktuálně má falešnou březost a mění zimní srst za letní, krytí plánuji jak příjde do další říje, asi do měsíce :)

briseona.rajce.idnes.cz/Beruska_16._brezna_2013/ 

 

Briseona Dodi, moje nejstarší, letos 6letá tchořovitá holčička, zlatíčko a úžasná pohodářka :)

briseona.rajce.idnes.cz/Briseona_Dodi_16._brezna_2013/ 

 

Bajnok Navarra LaRusso, alias Flynn moje první zahraniční fretka, pochází z Maďarska, z chovatelské stanice Bajnok Ferrets, má 4,5 měsíce :)

briseona.rajce.idnes.cz/Flynn_Bajnok_Navarra_LaRusso_16._brezna_2013/ 

 

Jasper, letos 4letý chlapeček. Jazz přešel z loňské říje rovnou bez přestávky do té letošní, takže mu zatím stále nenarostla zimni srst a ocásek má krysí už od října. Má na letošek naplánovanou kastraci.

briseona.rajce.idnes.cz/Jasper_16._brezna_2013/ 

 

Muffin, letos 2letý odchovanec naší Berušky a Jaspera, tento rok mu říje taky dává docela zabrat, zimní srst mu podobně jako u Jaspera moc nenarostla a ocásek začíná olýsávat také, takže je kastrace letos nejspíš v plánu, podobně jako u Jaspera.

briseona.rajce.idnes.cz/Muffin_16._brezna_2013/ 

 

Quinna, naše loňské miminko Aishy a Muffina, letos už své první narozeniny oslavila ve stejný den jako babička Beruška, která měla tři roky. Do týdne očekáváme narození miminek, proto Quinna mění zimní srst za letní :)

briseona.rajce.idnes.cz/Quinna_16._brezna_2013/ 

 

Ron, je náš kastrovaný, letos 5-6letý freťák, jeho ksichtíky na fotkách jsou již pověstné =D

briseona.rajce.idnes.cz/Ron_16._brezna_2013/ 

 

Brzy se budu snažit aktualizovat i Plánované odchovy a přidat Flynna mezi naše kluky :) Dneska jdu na noční, tak bych to během zítra ještě mohla zvládnout. Při nejhorším v neděli.

25. 2. - Navarra je v pořádku doma! :) Je to takové naše slůňátko s velkýma ušima a očima, má 4 měsíce a váží 1,75kg, celkově je docela dlouhý, dokonce delší než Muffin, ten oproti němu vypadal se svými 1,7kg jako drobek :D Jinak Navarra zatím bydlí s Aishou a v pohodě, Aisha se docela fixovala na Quinnu, jako svou dceru s kterou od porodu bydlí, a protože Quinna bude mít možná za 4 týdny miminka, tak jsem si říkala, že by bylo fajn, kdyby si začala Aisha zvykat i na někoho jiného :) Quinna bydlí tedy od včerejška s naší nejklidnější skupinou - Briseonkou, Ronem a Beruškou, Beruška teda moc klidná není, ale to nevadí :D Za nějakou dobu se k nim přidá i po kastraci uklidněný Jasper (zatím kastraci nemá domluvenou na nějaké přesnější datum, ale mělo by to být brzy).

Výstava byla celkově taky moc fajn. Spousta krásných freteček, příjemných vystavovatelů, přísných, ale objektivních porotců, nespočet stánků s nejen chovatelskými potřebami a spousta dalšího. A přes několik problémů u přejímky, časovému skluzu s ukončením výstavy a zmatkům při vyhlašování se to jinak povedlo a byl to moc příjemný den! Škoda, že jsem neměla čas fotit :) Snad bude ale fotek na internetu víc :)

Jinak se ani jedna holčička neumístila, Beruška byla na posouzení, stejně jako Aisha u pana Petra Hanzlíka a Lívie Szabó. Beruška dostala od pana Hanzlíka 94bodů a od Livi 80. Aisha byla tentokrát ta "lepší", dostala od pana Hanzlíka 98,5bodu a od Livi 85,5 bodů. Jen tak pro zajímavost, posuzování se nedá brát moc vážně, protože každý má "ideál" krásné fretky trošku jiný, třeba Aisha dostala -2 body dolů u Livi za dlouhé drápky a u pana Hanzlíka -1,5bodů za krátké drápky :D Celkově až na ty drápky dostala u pana Hanzlíka plný počet bodů a celkově jen u něj byla na 3. místě :) Aisha dostala diplom s modrou stužkou a titulem "Grandchampion" ;)

Později přidám fotky Aishina diplomu a snad i fotky Navarry, u kterého uvažuji o přejmenování, nejdřív jsem váhala, protože se mi to jméno začalo líbit, ale k němu se mi prostě nehodí a když na něj volám, tak mi to nesedí, proto musím sednout k netu a pročítat jména :D Nedávno jsem narazila na moc krásné jméno - Ishiko, ale to se mi k němu taky nehodí, to by se mi hodilo tak na nějakého albínka. Taky jsem uvažovala o jménu Oscar, protože ho mám od včerejška a včera se předávaly v Americe ceny filmových Oscarů :D No, to ale asi taky ne, tak uvidím, jak to dopadne :D

 
20. 2. - Hlásíme, že na výstavu vůbec nejsme připravené :D Beruška líná a srst má hroznou, snad jen Aisha vypadá trochu k světu, ale těžko říct, je to její první výstava, tak nevím, jak se jí tam bude v cizích rukách líbit, ale na to, jak je na všechny moc hodná, tak si myslím, že se jí líbit bude :)

Jazze už brzy čeká kastrace, je fakt hrozně opelichaný, pořád nemá na ocásku žádný chlup, ani to nevypadá že by se chystal, že mu nějaké porostou a hodně hubne, už váží jen 1,2kg, takže půjde co nejdřív na kastraci, snad to zvládne a po kastraci se to zlepší :)

No, a úplně obrovská novinka je to, že budeme mít nový přírustek do fretčí smečky :) Jmenuje se Bajnok Navarra LaRusso a je to čtyřměsíční chlapeček, který se narodil kousek od Budapešti v Maďarsku =) V předcích má sice nějakou poloangorku, ale stejně tak má taťky 1/4 tchoře, tak snad to bude fajn oživení fretčí populace v Česku :) Chovatelka mi ho přiveze na výstavu v neděli, už se moc těšíme ;)

Navarra (Navarra je jen oficiální jméno z CHS, nejspíš ho přejmenuji) :)

 

 

13. 2. - V pondělí 11. 2. jsme byly s Quinnou na krytí za nádherným stříbrným Simonkem ;) Jelikož jsou oba loňská mláďata, tak to bylo jejich "poprvé", chvilku nevěděli jak na to a kde nakonec bude to správné místo, ale po chvíli se povedlo :) Poprvé to proběhlo v papírové tašce z Ikei a podruhé se jim to zdálo už asi jedno, klidně ať se na ně i díváme =D Předběžně jsem termín vypočítala na 25. března, ale loni Aisha i předloni Beruška nerodily v průměru jak to prý většinou bývá 42. den po nakrytí, ale už 41., tak uvidíme, jak to bude mít Quinna a jestli se vůbec dočkáme pískajícího pelíšku ;)

Brzy snad bude víc času a vše doplním do Plánovaných odchovů! :)

 
8. 2. - Quinna začíná říjit :) během týdne tedy nejspíš pojedeme na krytí za stříbrným ženichem Simonkem. Beruška má již skoro po říji, krytí neproběhlo, protože Aisha s Beruškou jsou přihlášené na výstavu, takže si musíme počkat na další říji, což je fajn, protože pro Berušku stejně ještě vybraného ženicha nemám :) Aisha ani Bris zatím neříjí. Kluci - Jasper i Muffin již v říji jsou, Jazz je v říji ještě od loňského roku, proto čekám, jestli mu náhodou nenaroste nová srst, pořád má olýsaný ocásek :( potom půjde na kastraci, přemýšlím i nad kastrací Muffina, ten by šel na kastraci ale případně až po krytí Aishy, pokud se pro to rozhodnu :) letos bych si chtěla pořídit nějakého samečka ze zahraničí, ideálně Maďarska nebo Itálie ;)

Jinak se už moc těšíme na výstavu, je přihlášených 81 freteček a připraveno je moc krásných cen a zboží, které bude na výstavě k prodeji (nejen chovatelké potřeby) i stánek s občerstvením, fotokoutek, kde si budete moct nechat svoji fretku nafotit, fotosoutěž a mnoho dalšího.

Upravila jsem předběžně kategorii plánované odchovy, k jednotlivým odchovům přidám fotky a info hned jak budu mít víc času (nejspíš po výstavě) :)

 

26. 1. - Ještě jednou všechny srdečně zveme na Mezinárodní výstavu fretek do Brna - Lužánek  vystava-fretek-brno.cz , která se uskuteční 24. února 2013. Zatím je přihlášených 63 freteček a je připravena spousta krásných cen, takže se určitě bude na co dívat a těšit :) Druhá uzávěrka končí již za týden 2. 2., takže kdo má zájem, má ještě týden na přihlášení! Já mám přihlášenou Berušku a Aishu v kategorii Nekastrované samičky, takže si holky budou vlastně konkurovat :D kluci zůstanou doma, protože nevím, jak bych to všechno stíhala. Také je na výstavu přihlášený náš loňský odchovanec freťáček Ríša a jeho bráška Timi, tak se třeba kluci po dlouhé době uvidí a snad se nepoperou, když už jsou to oba velcí kluci :)

Žádná naše holčička ještě není v říji, takže brzy upravím i kategorii Plánované odchovy, není úplně aktuální, Quinna již má ženicha vybraného, krásného stříbrného samečka Simonka a Berušce se zase pro změnu ženich hledá =) Aisha má předběžně zamluveného zase Muffina, tak uvidíme, jak to nakonec dopadne a které to výjde ;) Aishu s Beruškou určitě nebudu krýt dřív než po výstavě a u Quinny záleží na tom, kdy bude v říji, kdyby byla dřív, tak bychom jeli dřív :)

 
 
22. 12. -  Všem ještě jednou přejeme krásné a pohodové prožití Vánoc a vánočních svátků, také šťasný nový            rok 2013, i za naše všechny freťule :)
 
17. 12. -  A stránky mají novější, zimní vzhled! :)
 
17. 12. -  Tak se zase hlásíme s novinkami :) Lidi, kdo chodíte na naše stránky, hlašte se na výstavu! :D Nenechávejte to naposlední chvíli před první uzávěrkou, ať nezapomenete a nemusíte v druhém kole platit víc ;)

Jinak už se moc těšíme na Vánoce, freťulky mají dárečky nakoupené, tak se můžou začít těšit na Ježíška :) Krom plno palmsků a past dostanou i takovouhle myšku, jako škrábadlo a domeček v jednom. Briseonka, jakožto naše seniorka, měla právo ho prozkoumat, jestli není něco špatně a není, moc se líbí :) Taky dostanou nový koberec, ten co máme v jednom pokoji je složenina asi ze 4 kousků, původního koberce z chodby, ze kterého jsem si vyřízla ty nejhezčí části, které byly třeba pod skříní apod., ale přesto teď budou mít úplně nový a lepší :)

 
 
Navíc je hotový i letáček na výstavu ;) Takže kdo můžete, stáhněte si ho a rozesílejte po známých e-mailem, na facebooku nebo pokud máte tu možnost, vytisnout třeba 4x na A4, rozstřihnout a roznést do zverimexů a na veteriny ve Vašem okolí nebo třeba jen kamarádům ve škole na nástěnku nebo v práci, bylo by to super :) pokud Vám nepůjde zkopírovat nebo uložit z našich stránek, tak klidně napistě tady do vzkazů Váš mail nebo mi rovnou napište na mail a já Vám ho přepošlu v originální velikosti ;)
Brzy bude i verze pro černo-bílý tiskt, kdo nemá barevné tiskárny, tenhle černo-bíle netiskněte, bílé písmo na světlém pozadí by nešlo skoro vůbec přečíst ;)
 
 
6. 12. -  Včera byl první den, kdy se venku udrželo konečně víc sněhu a tak jsem vzala fretky pořádně vyřádit, samozřejmě s foťákem :) šla jsem na dvakrát, první skupina byla starší, proto šli čtyři najednou - Bris, Ron, Jazz a Beruška. Všichni už sníh znají a tak to pro ně nebylo žádné překvápko :) Byla jsem překvapená z Bris, jak  moc se jí to líbilo! Na takovou reakci bych ji, jakžto už naši stařenku, netipovala :) Nejdřív skákala jak na gumičce a pak chvíli šmejdila a hlídala si Rona, aby se jí někde neztratil, po chvilce jí ale byla zima a tak si zalezla do kapuce a později úplně pod bundu :) Berušce už říje končí, ale přesto jí Jazz nedá pokoj a tahal ji venku celou dobu, ani jsem pro ni nemusela brát vodítko a postroj, Jazz by si ji skvěle ohlídal sám :D Ron byl neutrální, prošel se, ale radostí z toho rozhodně neskákal =)) Nějak teď pohubl, ze svých 1300g na 1180g, tak možná už čekal spíš jaro :) Druhá skupina byla složena z mladších členů naší smečky a to Muffina, Aishy a Quinny. Quinna viděla sníh poprvé a jako správná holčičí hysterka z toho byla úplně na větvy =)) chvíli stála jak opařená, až když viděla reakci Aishy, která sice chvilku po sněhu pochodovala, pak ji ale asi začla být zima na nožičky, tak se začala sápat do náruče, tak ji Quinna napodobovala a skoro celou dobu jsem měla holčičky pověšené na nohách :D Muffin si to užil asi úplně ze všech fretek nejvíc, však uvidíte sami na fotkách. Přišel na to, že starý kýbl je na válení nejlepší a že když teda křeček může doma běhat v kolečku, tak on se může taky vyválet v něčem, co se otáčí :)
 

 

29. 11. -  Moc se mi tu už nelíbí to modré písmo, chtěla bych třeba oranžové, zelené nebo tmavě fialové, taky by to chtělo jinou úvodní fotku, tak uvidíme, kdy bude víc času a pustím se do změn, fotku bych chtěla sladit do stejné barvy jako barvu textu, takže se to bude odvíjet hlavně podle toho :)
Jinak u nás všechno v pořádku, jen Beruška jde do říje :/ asi si myslí, že je jaro nebo nevím, ale zase začíná kousat a bránit si klec, tak snad ji to jako vždy brzy přejde ;)
 
21. 11. -  Všechny moc zdravíme :) po pár dnech se zase hlásím s několika novinkami. Zaprvé, už jsou zprovozněny stránky na výstavu, která se bude konat 24. února 2013 v Brně v Lužánkách a kterou pomáhám pořádat :) Stránky:

www.vystava-fretek-brno.cz/ 

Pokud by někdo chtěl dát nějaký sponzorský dar (jakýkoli třeba do tomboly nebo i finanční) nebo měl nápad na nějakou firmu, budu ráda, když se obrátíte na můj e-mail: ivetapernicova@seznam.cz, nebo kdokoli, kdo by chtěl pomoci v den výstavy bude také vítán :) Vaše dotazy také můžete směřovat na můj mail.

Další věc je to, že jsem v sobotu 17. 11. vyrazila s Jasperem a Beruškou na Olympiádu a klubovou výstavu, která se konala ve městě Modra na Slovensku :) Byla to naše první olympiáda a musím říct, že to bylo úplně úžasné! Jasperovi se jako správnému chlapovi nic nechtělo a tak se v žádné z disciplín neumístil (přihlásila jsem ho jen do 5 z 10, tak ani neměl moc šancí se projevit) :D Jelikož mu teprve končí říje a má ocásek bez chloupků, tak se ani na výstavě neumístil. Zachraňovat to musela opět Beruška, té se dařilo ve slalomu (2. místo), v rychlostní dráze/běh trubkou (2. místo) a v panáčkování (3. místo). Celkově na výstavě byla druhá ze všech samiček nekastrovaných, takže níž naleznete fotky diplomů a stužek, co Beruška dostala :) (rovnou je přidávám i do složky "Výstavy")

 

A také máme pár nových fotek freťulí, chtěla jsem hlavně vyfotit ten nepatrný rozdíl mezi Beruškou a Quinnou, takže v albu najdete nové fotky Berušky, Quinny a Rona, odkaz tady:

briseona.rajce.idnes.cz/Foceni_14._11._2012/

 

 
12. 11. -  Konečně jsem se zase dostala k aktualizaci :) Na Facebooku je vyhlášena soutěž o Nejkrásnější vánoční přání s fretkou, tak jsem vzala pár věcí a Berušku a šli jsme v pátek fotit :) Mám šikovnou kamarádku, která to potom ještě upravila a připsala přáníčko, tak tady se můžete mrknout, přidám ho i teď přes zimu na nástěnku:
 
 
Jinak je u nás všechno v pořádku, už moc Berušku od Quinny nerozeznám, obě holky mají zimní srst, a jsou si opravdu hodně podobné, což je trošku problém, protože kdybych se někdy spletla a dala místo Quinny do klece k Aishy Berušku, tak bych to hned poznala řevem, jak by se do sebe holky pustily :D Zatím se mi to ale nepovedlo, Quinna má tmavou masku spojenou s nosem, Beruška tam má proužek bílé mezery :) Beruška má taky takový teplejší odstín podsady, víc do krémova, Quinna je bělejší a trochu vidím rozdíl i v očíčkách, Beruška se dívá jinak jak Quinna :) A pak zásadní rozdíl, Quinna se mazlí a neštípe!! To Beruška je teď akčnější a pořád si občas od falešky štípne :) Jestli přestane pršet, tak se pokusím holky venku na světle nafotit, třeba v klidu na fotce najdu další rozdíly :))

Jinak u nás byla v sobotu na krytí za Jasperem letos už jistě poslední samička Happy hip-hop Medový květ (fretka.kom.cz/fretka.php). Happynka je krásná čokoládová poloangorka s ponožkama a protože navíc věkem vyběluje podobně jako náš Ron, tak už není tak tmavá na pacinkách, jako je na fotkách, celkově je krémovější :) Přesto, že je o něco hubenější a štíhlejší, jak naše holky Quinna s Beruškou, které mají něco přes kilo, tak s tou delší srstí vypadá velikostně hodně podobně, jako medvídek a je neskutečně hodná, ale akční, pořád někde pobíhala a zkoumala :) Pokud se jim zadařilo, tak by se mohla miminka narodit někdy před Vánoci (kolem 22. prosince), takže držíme Happynce palce, ať je ona i budoucí miminka zdravá! :) Jasper už si krytí neužíval tak jako posledně (tři hodiny a čtvrt), ale jen něco přes dvě hodinky :D

 
27. 10. -  Další novinka! Kategorie Kontakt a Odkazy sloučeny do jedné kategorie "Kontakt a naše oblíbené odkazy" a díky tomu vytvořena nová kategorie "Plánované odchovy 2013", kterou budu postupně vytvářet, doplňovat fotkami a postupně i aktualitami :)
 
26. 10. - Tak jsem se definitivně rozhodla, že Kristián na těchto stránkách zveřejněný nebude, mám pro to své důvody a navíc jsou to přece FRETČÍ stránky! :) ale kdyby to přesto někoho zajímalo, tak mi může dát vědět na e-mail ;)
Jelikož se mi do jednotlivých kategorií vejdou jen tři podkategorie, měla jsem problém se zařazením Quinny a nechtěla jsem ji nechávat v kategorii Přírůstky 2012 samotnou, tak jsem kategorii zrušila a místo ní založila kategorii pro Briseonku a Rona "Senioři - nechovné fretečky", kde je tedy místo i pro Jaspera, až bude mít přístí rok po kastraci, poputuje za nimi :) tím pádem se mi v chovných samičkách uvolnilo místo pro Quinnu a nikdo nikde není sám :) Příští rok mám v plánu pořídit nějaké miminko kloučka od jiného chovatele, jelikož už pro příští rok nemám pro Quinnu ženicha, tak budu muset sehnat někde krytí, přesto kdyby krytí nevyšlo, tak na další rok už bych chtěla vlastního "ženicha", takže kdo plánuje na příští rok vrh bez angor nebo i poloangor v předcích a zároveň nebude miminko příbuzné ke Quinně, ať mi klidně dá vědět do vzkazů! :) Ideální by byl silvermitt chlapeček nebo sable mitt, ale vím, že to už chci moc a předem to nikdo neodhadne ;)

A ještě máme jednu novinku - od soboty máme doma novou klícku! Protože mám v plánu odchovat příští rok od všech holčiček miminka (Berušky, Aishy i Quinny), tak přesto, že nepočítám s tím, že by je měli všechny najednou, ráda bych měla klece do zásoby a když jsem našla tuhle super klec na aukru (mimochodem, stejnou má Jasper jen o nádstavec nižší) a protožě nové se v ČR již neprodávají, šla jsem hned do ní a Quinna s Aishou mají nový "panelák", takže dostaly holky dáreček k Vánocům o dva měsíce dřív :)) Přikládám fotku, hned při prvním průzkumu, omlouvám se za kvalitu ;) Je to foceno večer:

 
15. 10. - Aktuální věk a slibované váhy :) Brzy budou snad i podzimní fotky! ;)

Briseonka - věk 5 let a 5 měsíců, váha 700g

Ron - věk 4-5 let, váha 1 290g

Jasper - věk 3 roky a 6 měsíců, váha 1 510g

Beruška - věk 2 roky a 7 měsíců, váha 970g

Muffin - věk 1 rok a 5 měsíců, váha 1 710g

Aisha - cca 1 a půl roku, váha 830g

Quinna - 7 měsíců, váha 1 005g

Kristián - asi 5 měsíců, váha 2 290g

 
29. 9. - Chystám se všechny fretky zvážit a napsat jejich aktuální váhy :) Beruška s Quinnou jsou na tom dobře, Aisha při říji trošku zhodila, ale teď předpokládám, že při falešce hodně nabere, už se zase láduje :) Ron není holčička, ale jako kastrovaný kluk přes léto skoro nehubne a už se chystá kožíškem na zimu, Briseonka je pořád stejná a z toho mám taky radost, přeci jen už je to naše seniorka :) Jasper má ocásek úplně bez chlupů a začíná vypadávat zbytek těla, tak snad do pár týdnů skončí říje a bude taky přibírat, teď mu odhaduji tak 1,5kg, chudák hodně při říji vždycky zhubne, příští rok už snad bude mít touhle dobou po kastraci, tak to nebude tak drastické :) a Muffin taky trochu pohubl, ale pořád má svůj standardní kožíšek a extra hubený taky není, určitě má víc než Jazz :)

Příští sobotu, 6. října se chystám s freťulkama (nejspíš půjde Ron a Beruška nebo Quinna) do Lužánek, kde se pořádá sraz fretek s přednáškami. Kdyby někdo chtěl přijít taky, více informací je na stránkách fretky-brno.jex.cz/ . Jednotná cena je 100,- :) Už se moc těšíme!

 
10. 9. - Po dlouhé době se zase hlásíme s novinkami :) Aisha přišla letos podruhé do říje, naštěstí jsem si toho stihla všimnout brzy, protože bydlela s "manželem" Muffinem a dcerou Quinnou, tak by mohlo dojít k neštěstí a Muffin ji mohl letos znovu nakrýt. Takže teď už bydlí skoro dva týdny sama a od pátku ji kluci (Jasper a Muffin - většinou oba najednou :D ) pod velkým dozorem tahají a vypadá to, že říje bude za chvilku pryč a Aisha se bude moci vrátit ke své milující rodince :) Nevím, jestli jsem to tu psala, ale náš Kristián bydlel nějakou dobu s Jasperem, v té době ho trochu Jazz trápil, ale zvládal to bez jakýchkoli šrámů, až nabral sílu Kris a já našla první šrám na krku Jazze, tak se rychle stěhoval na samotku :) Naštěstí Bris, Beruška a Ron spolu krásně a poklidně žijí ;) vlastně ani nevím, jestli jsem se chlubila, že mají novou klec, už je to taky nějaký měsíc, řekla bych, tak od půlky dubna a nemohu si ji vynachválit, velká dvířka, v pohodě jimi projdou všechny záchůdky a mají tam místa víc než dost, až bude mít Jazz po kastraci, tak se postěhuje za nimi :) klidně bych ho tam dala hned, ale bojím se, že by otravoval holčičky a Rona možná taky. Tak tohle je ona:

 

 

Takže to vypadá u nás teď tak, že na čistění mám klecí pět :D ale snad se aspoň Aisha brzy vrátí a bude hned míň práce :) pod číslo 4 se už asi nedostanu ... naopak příští rok, až budou miminka, tak budu ráda, že jich nemám víc než šest a Jazz po kastraci už svou jen pro sebe potřebovat nebude :)

Jinak mám skvělou zprávičku :) Jediné miminko, o kterém jsem od odběru letošních miminek naší Aishi a Muffina nedostávala zprávičky byl náš maličký chlapeček Timi, který i přesto našel novou, moc hodnou rodinku a jeho nová panička mi mimo jiné poslala i fotky, které za to mimochodem ještě jednou moc děkuji :) Takže tady vkládám jednu na ukázku ;) Timi je velký kluk, váží 1,7kg. Zrovna včera oslavila všechna letošní miminka, včetně naší Quinny půl roku. Quinnu jsem už docela dlouho nevážila, naposledy měla 800g a řekla bych, že se na té váze už asi udrží, je hrozně akční a tak možná přibere až potom na zimu :)

 

5. 8. - Dneska má Kristiánek svátek, tak mu přejeme všechno nejlepší :) Plánuji rekonstrujkci našich stránek, tak uvidím, jak budu stíhat a kdy se do toho pustím ;) Před týdnem jsme tu měli na hlídání tři freťulky od Anetky a to Charlieho, Duffne a Balooa. Duffy je sestra našeho Muffina (dcera Berušky a Jaspera z loňska) a Baloo je bráška Quinny (syn Aishy a Muffina) :) Byli moc hodní a v tom našem počtu už to člověk ani nepoznal ;) Ten týden jsem nafotila nějaké fotky, tak se můžete mrknout tady:

briseona.rajce.idnes.cz/Fretky_27._8._2012/ 

 
1. 7. - Protože v každé kategorii jdou přidat max. tři podkategorie, nemohla jsem už Quinnu a Kristiána přidat normálně ke kategoriím kluků a holek, Kristián by tam stejně jako "nefretka" neměl co dělat, tak jsem založila kategorii Přírustky 2012 a tam Quinnu i Kristiána (toho později) nejdete :) Předběžně začínám uvažovat nad hledáním ženicha pro naši Quinnu pro příští rok, ještě tedy nevím, jestli budu opakovat krytí (BeruškaxJasper), ale krytí Aisha a Muffin je hodně pravděpodobné, pro Quinnu doma nepříbuzného samečka nemám a pokud se někdo nejlépe z Jižní Moravy najde, kdo má doma samečka, který by byl nepříbuzný k naší Quinně, rodokmen ještě není na registru vygenerován, ale v podstatě mohu dát zatím odkaz na Muffina, jakožto otce: fretka.kom.cz/fretka.php , takže pokud doma máte samečka, který má předky alespoň po babičky a dědečky známé a neshoduje se s žádným z fretek v Muffinově rodokmenu (angory, poloangory ani fretky, které mají třeba byť jen poloangory v rodokmenu, ale na nich samotných už se delší srst neprojevila nehledám! pro zajímavost, proti takovým freťulkám nic nemám, ale jsem zastáncem toho, že fretek, které jsou typicky standartní a nemají angora gen v předcích ubývá, proto budu odchovávat jen miminka vyloženě standartní, bez angor v předcích, tím ale do budoucna nevylučuji, že si třeba někdy angorku jako mazlíčka nepořídím :D), budu ráda, když mi dáte vědět :) Nejlépe bych chtěla nějakého buď úplně tmavého (černotchořovitého samečka) nebo zase úplně světlého, buď stříbrného a pokusila se tak o stříbrné freťulky s tmavými nosy, kterých také ubývá nebo zase pro změnu třeba šampaňského s ponožkami, kde by se mohla narodit tmavá fretečka s ponožkami nebo třeba i jen tchořovitou freťulku s ponožkami, na barvě zase až tak nezáleží, budu ráda za každou nabídku :) potom bych i uvažovala, zda bych na krytí za takovým samečkem nevzala i naši Berču, jelikož když bude sameček nepříbuzný ke Quinně, musí být i k Berušce, která je její babička :) Jedním, z takových mích velikých favoritů je Achim FatuFerrets (files.fatuferrets.webnode.cz/system_preview_detail_200000031-8097981923/achim2.jpg) :) ale bydlí až nad Prahou, takže nad dopravou bych musela ještě popřemýšlet :) Ale je to nádherný freťák a takový trochu můj sen :)
 
26. 6. - Slibuji, že v nejbližších dnech celé stránky aktualizuji, musím založit katogorii u samiček i pro Quinnu, která roste jako z vody a aktuálně bydlí s taťkem Muffinem, který si i přes léto drží váhu 1,8kg a tudíž na kterého si Quinna (už 0,8kg) až tak nedovoluje (přestože Muffin s ní trochu trpí taky :D, je to hyperaktivka). A máme doma nový přírustek, fretka to není, je to kluk a víc zatím psát nebudu :D máme ho doma dva týdny a je to úžasná kulička, nechte se časem překvapit, sama jsem zvědavá, co nám z něj vyroste za kousálka. Kulička, která se jmenuje Kristiánek (zatím se pořád debatuje, jak se bude psát, jestli Kristián nebo Christian) a kterého opět Beruška a Quinna do smečky nepřijala, určitě do té doby, dokud holky nepřeroste, pak jim určitě ukáže (kupodivu už se ale aspoň snesou spolu mezi sebou navzájem, po pár rvačkách Berušky a Quinny venku ve voliéře, kde mi nevadí vypouštění žlázek je to ječení a předvádění útoků přestalo bavit a jsou v pohodě, ani jedna totiž nikdy neměla ani škrábnutí, tak mi došlo, že to asi nebude nic horkého) :) Jasper se může pochlubit tím, že se letos stal dvojnásobným taťkem (tudíž už je za svůj život otcem čtyř vrhů a celkem přežilo 31 miminek, z nichž jedno je náš mazel Muffin) :) Letos jich bylo 7 a 9. No a tak jsem se dostala k věci, proč píšu. Majitel první samičky (7 miminek) hledá ještě domov pro dvě holčičky a jednoho chlapečka, miminkům se hledají DOBRÉ nové domovy a budou zdarma, jsou z domácího chovu, samička je stejně tchořovitá jako Jasper :) Aktuálně mají mimča 8. týdnů, jsou očkovaná a jsou tedy okamžitě k odběru, všechna jsou také tchořovitá :) Pište na můj mail ivetapernicova@seznam.cz, přepošlu kontakt na majitele (Jihomoravský kraj) ;)
 
 
6. 5. - Jsem hrozná, vůbec nestíhám aktualizovat stránky. Miminka už jsou přesně týden v nových domovech a podle nových zpráviček se všem daří výborně :) Vlastně až na Quinnu, která k mamčiné velké radosti zůstala doma :) Quinna byla velká nezbednice a kousalka, ale jak postupně odešla všechna miminka, tak se asi taky začala bát, že by na ni mohla přijít řada a tak je teď docela ukázněná a už nejde ani po nohách, když jsem bosky :) Všem se u nás daří výborně. Roneček má radost, protože měl Briseonku v říji, jeden den se snažil a když mu pak pomohl i Jasper s Muffinem (trošku ji pod dozorem potahat), tak máme říji za sebou dřív než skoro vůbec začala. Stejně tak Beruška, je teď pěkný špekáček, protože má opět díky naším klukům po říji už nějaký ten týden a tak očekáváme falešku. Už se na ni fakt těším, Beruška je nějaká zvláštní, od Aishi nejspíš vůbec žádnou další fretečku do naší smečky nepříjme ( a už to trochu začala přenášet i na Rona, který Aishu taky dvakrát nemiluje). Po Aishi jde teda Berča pěkně ostře a teď už to zkouší i na chudáčka drobečka Quinnu, ta se ale nedá a taky jí to umí pěkně vrátit :D Zatím vždycky stihnu zasáhnout a tak nebyl ani šrám, ale doufám, že třeba v té falešce by obě holky mohla začít brát jako svoje miminka a mohla se o ně začít starat, vždycky jsem totiž měla v plánu, že by všechny holčičky s Ronem mohli bydlet společně ve velké kleci :) Tak uvidíme, jak to dopadne ;) Ve foťáku mám ještě pěknou zásobu fotek mimísků, takže jak budu mít příští týden (nebo ten další :D) trošku víc času, už je snad dopřidám do alba všechny ;) Ve škole toho teď budu mít do 14. května víc než hodně, takže od té doby už by to mohlo být lepší a chtěla bych se po tolika měsících pustit i do aktualizace našich psích stránek :) Dneska ještě musím letět na přijímačky, tak mi držte palce ;)

 

20. 4. -Konečně jsem se dostala k nahrávání fotek, takže je jich pěkná "nálož", opět v albu našich miminek:
 
a protože bylo dneska opravdu krásně, tak mám nafocenou novou sérii i našich dospěláků :) Plno dalších fotek v albu:
 
 
 
19. 4. -  Zase se pěkných pár dní zase chystám napsat aktuality na stránky a nějak není čas :o) Miminka nám krásně rostou, konečně přidávám váhy ze včerejšího vážení. Kluci světlejší: 334g a 314g, kluci tmavší: 334g a 358g, holčičky: 288g a 282g. Od neděle za týden už nejspíš půjde většina do nových domovů, kde se na ně nový majitelé moc těší :) Nejtmavší holčička z vrhu nejspíš zůstává doma. Je to celá babička Beruška v miminkovském provedení, narozená ve stejný den, pěkná rozmazlenka, nejhlučnější z vrhu a taky nejkousavější, otravuje naprosto všechny sourozence a mé prsty jí taky moc chutnají, ale rozmazlený byl Muffi loni taky, protože se snažím pořádně vymazlovat hlavně miminka která jdou do nových domovů ;) Už má i jméno, nejspíš to bude Sazinka, tak se totiž měla jmenovat Beruška, ale já to zamítla s tím, že rodiče nemají rozum :D Do této holčičky se zamilovala hlavně mamka (i když netvrdím, že má favoritka to taky nebyla :D) a když jí tak začla říkat, tak bylo jasno, že nejspíš doma zůstane a že jí zůstane i tohle jméno, které minulo Berušku. Takže se nám zvětší počet na krásné číslo 7. Všechna miminka jsou prozatím zamluvená. Druhá holčička jede za svou tetou Kuky (pravou tetou, ségrou od Muffina) do Hlinska. Jeden chlapeček bude bydlet u moc milé slečny v Olomouci, další chlapeček u své další pravé tety Duffne (opět loňského miminka) v Brně u Říčků a další dva kluci budou bydlet u moc fajn rodin kousek od Brna. Na jednoho chlapečka, který bude bydle právě kousek od Brna se přijedou paničky podívat v sobotu, takže se moc těšíme :) Už mám zase zásobu fotek nachystanou na nahrátí, jenže mi foťák předevčírem mamka odvezla a budu ho mít až dneska večer, takže na fotečky se těště zítra dopoledne, kdy jich nafotím ještě plno čerstvých ;) Chtěla bych nafotit i naše dva pokojíčky, ve kterých fretky bydlí, jak už jsem psala předtím, že bude i složka "Naše bydlení". Protože ale nemohu vkládat přímo fotky (pořád nemám vlastní počítač a tak využívám jen bráchův, na kterém to prostě za nic nejde) tak zatím asi založím jen složku na rajčeti a tam se budete moct mrknout. Pořád to ještě není podle mích představ, je potřeba časem vymalovat čerstvě i druhý pokoj, který fretky obývají delší dobu než ten druhý, který teprve od letoška a natřít futra, malování počká, není to ještě tak hrozné, futra snad budou během pár dní :o) Jejda, dívám se, že jsem se hodně rozepsala, takže si ještě něco nechám na zítra.
 
3. 4. - Miminka už pomaličku začínají papat masíčko, Aisha má mlíčka nejspíš hodně a tak se do masa moc nepouští, protože mlíčko jim určitě chutná víc :) Syrové masíčko jim moc nejede, ale namíchala jsem ji ho s troškou masové konzervičky, která jim to provoněla a do toho se už pouští víc :) Váhy jsem někde ztratila, takže až dnešní vážení napíšu :) Jeden chlapeček už dokonce otevřel jedno očíčko, takže už na nás krásně koulí jedním očíčkem ;) A opět přidány nové fotky do stejného alba na rajčeti:

briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_fretek_-_Aisha_a_Muffin_9._3._2012/ 

 
27. 3. - Po týdnu se zase hlásíme :) Miminka už jsou pěkní cvalíčci, dnes mají už 18. dní a plánuji první vážení, takže snad brzy dodám váhy všech broučků. Holčičky jsou dvě, jedna tmavá (pravděpodobně celá babička Beruška) a druhá světlejší, nejspíš standartní tchořík, nosánek má sice hodně do hněda, takže růžový s T obrysem pravděpodobně nebude, ale úplně celočerný asi také ne. A z kluků jsou dva tmavší, ty mají nosánky něco mezi tmavou holčičkou a světlejší, aleještě můřou ztmavnout nebo pro změnu zesvětlat, takže uvidíme :) A dva kluci jsou světloučcí a nosánky mají růžové jen třeba proužek hnědé čárky nahoře, oba ho mají trošku rozdílný, ale na to se můžete mrknout do alba, kde jsou zase po dlouhé době nové:

briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_fretek_-_Aisha_a_Muffin_9._3._2012/ 

 
20. 3. - Miminka krásně rostou, jak se tak dívám, už jsem dlouho stránky neaktualizovala a je to špatně uvedeno, že máme tři kluky a tři holčičky :) Spletla jsem se, kluci jsou nakonec čtyři a holčičky jen dvě. Aisha je hrozně moc šikovná, snažím se přidávat fotky co nejčastěji, ale přesto to není žádná sláva, snad už se konečně dočkám a budu mít počítač opravený :) Takže stále můžete sledovat to stejné album:

briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_fretek_-_Aisha_a_Muffin_9._3._2012/ 

 
V neděli jsem s Beruškou a Bris vyrazila na první jarní procházku na loučku za pivovarem, bylo moc krásně, počasí se vydařilo, tak přidávám odkaz na album s fotkami:
 
11. 3. - Tak už je na rajčeti můj účet, dokud se nedostanu na nějaký normální počítač, budou zatím fotky jen tam:

briseona.rajce.idnes.cz/Miminka_fretek_-_Aisha_a_Muffin_9._3._2012/ 

Opravdu máme tři holčičky a tři chlapečky, krásně rostou, maminka je šikulka :) Miminka jsou kouzelná, jedna holčička a jeden chlapeček jsou hodně tmavý a od svých sourozenců je už odliším :) Ještě uvidíme, co nám z nich vyroste a jaké budou mít barvičky ;) Přikládám ještě odkaz na album s fotkami našich dospěláků:

briseona.rajce.idnes.cz/Nase_fretky_9._3._2012/ 

 
10. 3. - Včera brzy nad ránem se narodilo Aishe 6 mrňousků! :) Jsou kouzelní a Aisha je vzorná maminka, krásně se o prcky stará =) Všichni jsou s tmavýma očíčkama, tudíž žádný albínek po mamince. Řekla bych, že to máme pěkně půl na půl, tři kluci a tři holčičky, ale u jednoho kluka si nejsem jistá, jestli to náhodou není holčička :) Uvidíme časem. Miminka se narodila a narozeniny budou slavit ve stejný den jako babička Beruška :o) Takže tímto i naší Berušce ke krásným druhým narozeninám přejeme jen samé radosti s vnoučátky =))
Bohužel pořád nemám přístup k vlastnímu počítači, jen přes bráchův, který mi z nějakého záhadného důvodu nechce povolit vkládat fotky přes žádný prohlížeč :( Tudíž přidávám jen odkaz, jak miminka vypadala včera večer ;) Nafotila jsem i plno dalších fotek naší smečky, kdo má FB, tak se může podívat tam i na více fotek prcků, přemýšlím, že založím účet na rajčeti a budu vkládat odkazy na celá alba, to by potom bylo asi pro všechny lepší :)
 
 
6. 3. -  Včera mi přišly krásné fotky našeho loňského miminka Míši. Přidávám dvě fotky na ukázku, je to pěkný kus chlapa :o) Aishince se bříško docela zvětšilo a je z ní pěkná hruška, těžko říct, jestli je to jen faleška nebo jestli nám opravdu koncem týdne bude pískat pelíšek :) Beruška loni při falešce také přibrala víc než když potom byla skutečně těhotná =D Určitě už bude vážit Aisha ke kilu, předtím vážila asi 820g, dneska ji zvážím a nafotím (jak naši dovezou foťák zpátky) :) a snad co nejdřív přidám fotky. Předběžně máme zamluvené dva chlapečky (nealbínky) a jednu holčičku, také nealbínku. Takže pokud má někdo o albínka zájem, je šance, že se narodí a tudíž na něj ještě zbyde =) Termín má Aisha od čtvrtka do neděle, takže uvidíme ;) Je to moc hodná holčička, ráda se mazlí, teď ještě víc a pořád s radostí rozdává pusinky ;)

Fotky Míše mi bohužel nejdou přidat :( Nevím, možná je to tím, že jsem na bratrově počítači a ten funguje nějak jinak, náš už dosloužl, tak se šetří na nový =D Tady alespoň odkaz:

www.fotkypsuafretek.estranky.cz/img/original/93/misa.jpg 

 

 
14. 2. - Plus ještě přidávám odkaz na pořad Chcete mě? z 5. února - reportáž o útulku Boleslav! :) http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/212563221300004/video/
 
14. 2. - Krásného Valentýna všem, i freťulkám! :) Přidávám fotky našich odchovaných miminek, které už jsou skoro dospělé :) Dneska se můžete podívat na fotku Saskie, Duffne, Mufa, Kuky i našeho Muffina ;) Brzy určitě budou i zbývající Berušky jr. a Míše :) Majitelům našich "miminek" moc za všechny fotky děkuji =)
 
 
12. 2. - Všechny freťulky jsou moc hodné, Jasper s Muffinem spolu tedy už občas zápasí, protože mají pocit, že je ten druhý pro něj konkurence, ale pořád to berou spíš formou her. Ron je kastrovaný, takže s tím žádný problém není, jen to chudák občas odnese od některého kluka, když se splete :) briseonka je zlatá a Beruška když nepotká Aishu, tak také :) Muffinek má naopak Aishu moc rád a krásně se o ni stará ;) V téhle době vypadá bydlení u nás takto: Jasper bydlí sám, jako už od začátku u nás, je tak spokojený :) Bris, Beruška a Ron jsou spolu v jedné velké kleci a stejně tak nyní i Aisha a Muffin jsou spolu. Plánuji bzry přidat složku "Bydlení", kde bych chtěla nafotit naše klece a místnost, kterou fretky mají, možná ještě ale počkám, protože je v plánu vyklidit i sousední místnost a tak se fretkám prostor k blbnutí ještě zvětší, snad to bude co nejdřív,  i když to bude určitě dost práce :) ale už se těším až ji budu zařizovat!
 
12. 2. - Je rozhodnuto! Aisha u nás zůstavá ;) Nechci ji stresovat dalším přemístěním do jiného domova, navíc se začíná hodně kamarádit s Muffinem a Briseonkou, tak už ji nemusím pouštět proběhnout zvlášť, ale běhá a hraje si s kamarády :) Je to velká mazlivka a lidi opravdu miluje, jen si musí ještě získat trochu víc důvěry. Ne, že by se bála, ale je trošku nedůvěřivá, ovšem dělá rychlé pokroky a je to čím dál lepší :) Říje jí už skončila, před skoro dvěma týdny jsem se rozhodla, že si ji nechám a dala je s Muffinkem k sobě, myslím si, že z toho miminka nebudou, ale necháme se překvapit začátkem března, pokud by měl někdo předem zájem, může se ozvat na e-mailu :) ... každopádně jak jsme se dočetla i slyšela od ostatních chovatelů, je pravda, že po krytí nebo miminkách se samička hodně zlepší, od té doby je vážně o hodně lepší, s Beruškou tedy moc pokrok není, Beruška ji prostě nemá ráda :( ale s Briseonkou si krásně rozumí a s Muffinem od té doby bydlí, takže si myslím, že pokud nepříjde do říje znovu nebo neporodí, tak z nich bude skvělá dvojka :) A nově jsem trošku zrekonstruovala strukturu stránek (záložek) v levém sloupečku, jelikož je omezen počet, kolik jich mohu vytvořit, tak jsem založila záložku Odchov, která je pak dále rozdělaná na další podsložky, nemůsíte se tedy lekat, že jsem je zrušila, zůstaly naopak budu přidívat další a další :) Stejně tak se ještě pustím do další rekonstrukce, založím složku Naši fretčí kluci a Naše fretčí holčičky a stejně jako u odchovů pak budete rozklikávat podle jednotlivých jmen ;) Už máme tolik fretek, že mi na ně kolonky nestačí =D
 
TV Metropol - Ranní ladění s fretkami! :)
 
Fretky v Talentu :)
 
Článek o zatoulané fretce:
 
19. 1. tak pár dní uteklo a zase máme co psát :) U nás doma je teď pozdvižení. Před týdnem v pátek mi volal pán, že se potřebuje co nejdřív zbavit tříměsíční fretčí albínské holčičky, tak jsem se rozhodla, že si ji vezmu na přechodnou dobu k sobě, než aby skončila v nějakých špatných rukách nebo hůř. Je to takový krásný bílý prcek, na lidi moc hodná. Tři měsíce ale určitě nemá, musí mít už kolem půl roku, v očkovacím průkaze má napsané datum narození srpen 2011, ale protože mám podezření, že jí začíná říje, tak si myslím, že by měla mít i víc než půl roku - a jelikož ji měli ze zverimexu, tak se to člověk přesně nikdy nedozví. Očkování proti vzteklině dostala 4. října ve Žďáru nad Sázavou, takže se ještě musíme objednat na psinku. Byla zvyklá bydlet ve skříňce kuchyňské linky, takže nejspíš pořád ve tmě, ze začátku byla trošku vykulenější z mříží klece i z napáječky (pila z misky), ale je šikovná a rychle si zvykla. Je ze zverimexu a prý z ní ze začátku byla učiněná bestie - sahali na ni jen v rukavicích, pak prý pořádně dostala pár výprasků a je hodná :( Jak přejdeme na kvalitnější granule, tak snad i trošku přibere. Bohužel jsem měla v plánu přidat ji k našim fretečkám, třeba k Jasperovi nebo k holčičkám, ale Aisha (předtím se jmenovala Jackie, ale to se mi hodně pletlo s Jasperem a našim ovčákem Jenny, tak jsem se rozhodla pro přejmenování) :) No a zpátky k Aishe, na lidi je vážně moc milá, ale na fretky je hodně agresivní, vždycky první vyjede, přesto jim nic neudělá, jen zaječí, zasyčí a vypustí žlázky, na to naše banda, která si spolu krásně hraje, není vůbec zvyklá a tak to berou jako silný útok. Takže to končí tím, že se někdo zakousne do Aishy a ona se potom už vůbec nebrání. První den měla pár kousanců na krku, teď už je pouštím oddělene nebo si je beru do ruky, ať si zvyká takhle u lidí, když těch se nebojí. Nejlepší to bylo s Jasperem, ten si ji moc nevšímal a dokonce jednu noc zvládli spolu v kleci, jenže pak ji začal hodně otravovat a to se jí zase nelíbilo, takže řev až do prvního patra - myslím, že ta změna byla právě tou začínající říjí u Aishy, kdyby si ji totiž Jazz nevšímal, jako tu první noc, tak by to bylo úžasný, protože si už začínala docela zvykat :) Takže teď musí bydlet sama a zkoušíme postupně zvykat znovu - ven na procházky, včera jsem vzala Aishu a Berču, naše největší ryvalky a sokyně, opravdu ji Beruška začala nesnášet a je na ni jak pes, jen co uslyší její útočný rituál, který spustí vždy, když nějakou fretku zahlídne :( na vodítkách se dají ale dobře ovládat a tak můžu Berušku při výpadu krotit, snad Aisha brzy pochopí, že se od ostatních fretek nemusí ničeho bát a začne je mít ráda - na kamarádění v náručí je nejlepší Briseonka, té nějaké syšení a smradění vůbec nevadí, už je to naše moudrá starší holčička, a tak si ji jen očuchá a útok neoplácí a Aishu to potom taky přestane bavit. Původně jsem pro ni už pár zájemců měla, ale všichni, co mají doma už nějaké fretky, tudíž jsem všechno zrušila, abych akorát nepřidělávala starosti ostatním chovatelům v jejich klidných chovech =D snad to s Aishou nějak půjde a bude po říji hodná holka =) Ještě jsem se teda nerozhodla, jestli u nás zůstane nebo po vychování poputuje někam jinam, každopádně pokud nebude se všema míma fretkama vycházet, tak bych ji asi nikomu, kdo už doma nějaké fretky má, nedala. Ideální by byl někdo, kdo má s fretkama zkušenost a zároveň doma žádnou nemá a nevadilo by mu, že by měl jen Aishu jako jedináčka, která má ráda hodně pozornosti od lidí než od fretek ;) Dneska bych ji ráda zvážila, takže potom dám vědět a ještě teď přidávám pár fotek Aishy včera venku ;)
 
 
15. 1. - Tak včera jsme vyrazili v 6 ráno s Beruškou, Muffinem a Pascalem do Prahy na výstavu. Tedy na výstavu jela jen moje Beruška a Muffin. O krásného freťáčka Pascala se už dál nemohla rodina z Brna postarat, tak si ho vzal na přechodnou dobu k sobě jeden pán z Brna, freťáčka chtěla jeho budoucí panička z Čech pomoct dovézt alespoň do Prahy, tak jsem pomohla a Pascala k našim freťulím přibalila ;) Výstava byla fajn, ikdyž organizace nebyla moc dobrá, skončila až o půl 9 večer, takže než jsme se vymotali z Prahy, domů jsme přijeli až před půlnocí. Stejně tak v programu byl uveden o přestávkách a jiných mezerách v programu doprovodný program a přednášky - tak přednáška nebyla ani jedna a z doprovodného programu by šla zmínit jen tombola, která byla ale hodně drahá a z 24 lístků u našeho stolu vyhrály jen dva! (což je za cenu 25,-Kč za lístek docela málo) - kdyby aspoň výhra za to stála, tak nenamítám, ale malinký balíček pamlsků pro fretky a maličký kuličkový deodorant pro lidi mi za ty peníze opravdu nestál =)) Ale to je z negativ už asi všechno. Na výstavě byl úžasný stánek z Polska s levnými pelíšky, hamaky a dečkami, takže máme do zásoby pěkně nakoupeno několik hamak a dvě dečky =) Také máme krásný kalendář na zeď ;) Stejně tak paní posuzovatelky z Lotyšska byly moc fajn. Muffinek byl v kategorii junior samečků a tam se celá kategorie nerozdělovala na zbarvení, přesto, že jen Sable junior samečků bylo 7 :) Takže se vyhrašovala jen první tři místa z celé kategorie a tam se Muffi neumístil :) Prý má velké uši, ale nám to nevadí, pořád ho milujeme stejně ;) Měl 98 bodů ze 100. Beruška se kupodivu neumístila v podkategorii nekastrovaná samička v barvě sable (možná je to nějaká nová technika, jak ocenit co nejvíc freteček - když se umístí v celkové kategorii, už se vyškrtne z barvy, ale divné bylo to, že některé fretečky měli i ocenění v barvě, i celkově v celé kategorii, možná tam, kde jich bylo málo, dostali všichni), ale k Berušce - umístila se z celkových všech samiček nekastrovaných na 2. místě, takže z asi 26 freteček byla druhá ;) Jsem na ni opět pyšná :) Měla 99 bodů ze 100. Dostala krásný pohárek, diplom a stužku, mimo jiné ještě zverlit a balíček granulek, takže určitě nelitujeme, že jsme jeli, byl to mco fajn den :) 
 
 
 
13. 1. - Konečně přidávám slíbené fotky našich freťulek :) Šlo hlavně o proběhnutí venku, fretky z toho měly radost, protože teď ven kvůli hroznému počasí moc nechodíme, sníh není, nemrzne, takže věčně blato. 
 
 
 
 
12. 1. 2012 - Tak po novém roce je u nás stále všechno v pořádku, Muffinek už nám nejspíš jde pomaličku do říje, trošku začíná značkovat, ale zatím ještě nijak extra nesmrdí, pořád bydlí s mamčou Beruškou a Berča má pořád stejný respekt, i když má Muffin už 2kg a tudíž je ona oproti němu přesně poloviční :o) Jinak v sobotu se chystáme na výstavu do Prahy, takže se už moc těšíme, pojede jen Beruška a Muffin, tak snad zvládnou naši smečku pěkně reprezentovat =D Muffinkova to bude první výstava, ale protože už říjí a zatím jsem u něho žádný projev puberty nezachytila, tak doufám, že bude hodný i na úplně cizí lidi. Je to opravdu moc hodný kluk, jak si vzpomínám, tak taťka Jasper až tak hodný nebyl :) Stejně tak s čistotností, Muffi je dokonalý, ale to už je skoro dva roky Jasper taky :) Zato náš starší páreček Bris a Ron už asi začínají stárnout a zlobit, protože se ne vždy do záchodku trefí a někdy jdou dokonce do úplně opačného rohu, kde mají pelíšek! Nezbedy :)

A jedna smutná událost - je zrušená i pražská výstava, která měla být 4. února a na kterou jsme se také moc těšili a už byli přihlášení. Tak třeba to výjde na podzim =) Jinak dneska už opravdu budu fotit a fotky večer nahraji, venku je ale pořád tak škaredě, že se do toho focení moc nechce, na sněhu by to bylo lepší než na blátě :)

 
23. 12. - Po dlouhé době zase píšu něco do Aktualit, musím se brzy dokopat i k nahrání nějakých nových fotek :) Jinak u nás je všechno v naprostém klidu a pohodě. Holčičky jsou hodné celý rok, kluci teď nejsou v říji, tak jsou hodnější :) Muffinek už váží krásných 1,9kg a pořád krásně papá :) Už se pomaličku těšíme na výstavu 14. ledna ;)

A hlavně se chci dostat k tomu, proč jsem se sem dneska musela přihlásit! Naposlední chvíli, ale přece :) Všem fretkařům a jejich fretkám, ale i nefretkařům přejeme krásné a veselé Vánoce a šťastný nový rok 2012! 

 

 

1. 11. - konečně jsem se dostala k nahrávání fotek. První co vidíte jsou fotky focené právě dneska, kvůli tomu, že nám trošku blbne foťák mi nezůstaly uložené všechny fotky, ale alespoň na pár se můžete mrknout :) Potom můžete vidět několik fotek z fretčí procházky a miminek od nových majitelů :) 
 
Beruška
Jasper
Briseona
Ron
Jasper
Jasper
Muffin
Muffin
Ron
Briseona
Muffin
 
Už je to asi 10 dní, co u nás v Brně byla procházka, já šla radši sama s foťákem, kvůli ECE jsem to nechtěla riskovat. Na procházku přišla Beruščina dcera Duffne a z loňského Jasperova krytí samiška Pixie :) Tak tady jsou nějaké fotky:
 
Duffne
Duffne
Pixie
Duffne a Pixie
Cassie a Chandon
 
 
Fotečky miminek Berušky a sourozenců Muffina, od jejich nových páníčků:
 
Muf
 
 
 
Kuky
 
 
 
 
Duffne
 
 
13. října - už včera nám přišly krásný pelíšky od paní Jany Žákové (tímto za ně ještě jednou moc děkujeme), které měly být k prodeji na sobotní výstavě, ale protože se výstava zrušila a já se na pelíšky moc těšila, tak jsem si chtěla udělat radost a alespoň dva fretkám objednala, nádherný pařez a kšiltovku, takže fretečky měly včera večer takové "předvánoce" ;) Freťule z toho byly nadšené, holčičkám se víc líbila čepice a klukům pařez :) Ještě jsem stihla zvážit Muffina a ve 4 a půl měsících má 1650g. Jasperovi po říji už skoro obrostl ocásek, srst má zatím jen kraťučkou, tak se těšíme na zimní pořádně huňatou =)
 
Naše rodinka pohromadě
 
Beruška v čepici, Ron se jí snaží vyhnat ven
 
Upírek Muffin
 
Muffin
 
Bris a Muffi
 
Ron a Bris
 
Ron a Jasper
 
Kluci :) Jasper si hraje na klokana, Ron na lachtana a Muffin je nechápavě sleduje =D
 
Ron
 
Bris
 
Beruška a Ron v pařezu
 
 
 
10. října. - výstava, která měla být v Praze tento týden v sobotu 15. října je zrušena a přeložena až na 14. ledna 2012, takže si užijeme dvě výstavy v lednu ;) protože stejně tak byla přeložena brněnská výstava z 12. února už na 22. ledna, takže to bude potom nabitý leden fretčími akcemi, zrovna když mám zkouškové :( 4. února bude ještě jedna v Praze, tak to bude nejlepší, zrovna víkend před jarňákama =) a 5. listopadu bude v brněnských Lužánkách fretčí workshop (více info na http://fretky-brno.jex.cz/)
 
Kampaň proti pravým kožešinám - leták do obchodů s kožešinami (The victims v češtině znamená "Oběti")
 
28. září - tak dopisuji slíbenou váhu Muffiho ze včerejška, večer ještě před večeří měl krásných 1465g :) Bráška Míša u Jihlavy má už víc než neuvěřitelných 1600g, Míša byl už od miminka větší, tak jsem zvědavá, jestli se kluci v dospělosti srovnají, nebo bude Míša už pořád větší =) Brzy dodám ještě nějaké fotky Jaspera ;)
 
27. září - dneska má Muffinek a ostatních 6 miminek u nových majitelů 4. měsíce =) Ještě ho dneska večer musím zvážit a zítra dopíšu váhu ;) Přidávám slíbené fotky ... zrovna, když jsem fotila, tak začlo pršet a Jaspera už jsem nestihla nafotit s ostatními, tak toho musím dofotit co nejdřív, už mu začíná růst nová zimní srst a ocásek, který měl ještě před pár týdny skoro bez chloupku, tak už má teď pěkně ochlupacený :) Ještě přidám fotku naší Sofinky z výstavy a všech našich hafanů venku na houpačce ;) Sofinka dnes pro změnu slaví 5. měsíců, protože se narodila přesně o měsíc dřív než naše miminka =)
 
Beruška
 
Beruška
 
Bris
 
Muffi
 
Muffinek
 
Muffi
 
Ronald =)
 
Muffin
 
Ron
 
Muffinek
 
Muffin
 
Ron
 
Berča
 
 Darryček a Sofinka
 
 
 Darry, Sofi a Eli
 
 
 Darryček, Elinka a Sofinka
 
 
Darry, Eli a Sofi
 
 
Sofinka, ještě jako menší štěňátko
 
Eliška
 
25. září - po dlouhé době o nás zase dávám vědět, pár fotek už mám několik dní nafocených, tak je musím zmenšit a nahrát, snad se mi to zítra, až přijedu ze školy povede. Pomaličku se začínáme psychicky připravovat na výstavu v Praze, která bude už za tři týdny, přihlášky už mám vyplněné, tak je ještě rychle naskenovat a poslat. Na stánkách CHS Ferret Majestic jsou fotečky pelíšků, které budou na výstavě k prodej, takže se můžete pokochat se mnou: http://www.majestik.estranky.cz/clanky/pelisky-od-lucky.html, určitě některému z nich neodolám :) Jinak, na výstavu pojedu s Beruškou a Muffinem, u Muffči se stihlo očkování na poslední chvíli, tak jsem zvědavá =) Posuzovat budou italové a pokud by se chtěl někdo podívat na bližší informace, tak můžete tady, po kliknutí:
 
 
Ještě se chystám v nejbližší době založit stránky naším špicům, hlavně tedy Sofince, se kterou se nám naše první výstava úplně nepovedla, ale byla to zkušenost, tak snad to na nějaké další už nebude tak hrozný =) Zítra se tedy budu snažit nahrát alespoň nějaké fotky, ať se můžete mrknout, jak nám Muffinek roste, už má něco málo přes 1400g, za pár dní budeme slavit 4. měsíce, tak zvážím přesně na den, kolik bude mít ;)
 
1. září - tak konečně jsem se zase jednou dostala k aktualizaci stránek :) Muffinek a všechny ostatní miminka oslavila v pátek 3 měsíce od narození a musím říct, že už jsou to pěkné, skoro dospělé fretky. Muffinek měl v pátek už 1206g, takže teoreticky skoro přerostl Rona. Zatím ještě není tak dlouhý, tak jsem zvědavá, kolik bude mít přes zimu =o) Jinak už jsem tu měla na návštěvě Berušku juniorku, je fakt krásná a kouzelná, akorát trošku divočejší, asi s ní mává předčasná puberta nebo se jen potřebuje pořádně vyřádit :) Dneska přidávám fotky miminek v nových domovech. Moc za ně jejím majitelům děkuji, je fajn vidět, jak se miminkům daří a krásně rostou =) Našeho Muffina a ostatní ze smečky se pokusím nafotit hned zítra s nějakým pěkným pozadím, co na zahradě najdu ;) Snad je nahraji co nejdřív. Zatím mám ještě pořád docela čas, dneska jsem byla na zahájení školy, ale oficiálně se začíná učit až 19. září, takže budu ještě přes dva týdny doma a užívat ;) Potom to teda bude taky fajn, protože budu do školy chodit jen dvakrát týdně, sice to budou docela dost dlouhé dny a potom zkouškové v lednu asi taky nebude nejlehčí, ale budu to muset nějak přežít :) Jinak jsem si chtěla najít nějakou brigádu, takže kdyby se sem zatoulal někdo z Brna, kdo ví o nějaké brigádě (stačilo by na dva dny v týdnu, tento školní rok by se mi hodil čtvrtek a pátek) ;) budu ráda, když se mi ozvete na mail, pokud o něčem víte :)
 
Duffne
 
Duffne a Charlie
 
 
 
 
 
Kuky
 
 
 
 
 
 
Míša
 
 
11. srpna - ještě přidávám slíbené fotky miminek v nových domovech, mám zatím nové fotky Kuky, Míši a Mufa :) Na další fotky třech holčiček se moc těším, Beruška juniorka za mnou přijede brzy na návštěvu a Duffne určitě taky brzo uvidím ;) Jinak jsem včera vážila maminu a syna a dapadlo to tak, že Muffin už ji přerostl =D Beruška: 995g a Muffin 1037g :) Jsou to pěkní válečci a oba papají v jednom kuse :) Už se i Jasper pouští dost do jídla, říji má už u konce a asi se snaží držet krok s Muffim :) Muffin s Beruškou mají nejradši hovězí masíčko uvařené s troškou rýže a s hodně vodou, v tom jakoby vývaru pak rozmočím granulky a to milují, stejně jako ostatní fretky u nás :)
 
Kuky
 
 
Míša 
 
 
Muf
 
 
A jako "bonus" pár fotek, které jsem nedávno na netu našla :) Hlavně z Paris jsem byla překapená:
 
Paris a její fretky
 
 
 
Ben Stiler ve filmu Riskni to s Polly
 
A tohle ani nevím kdo je =)) 
 
6. srpna - přidávám pár slíbených fotek, jak to vypadá, když naše pětice řádí doma =) nějaké fotky jsem přidala i přímo do záložek jednotlivých fretek ;)
 
21227
Beruška
 
77741
Briseonka
 
21229
Muffin
 
21228
Beruška, dole Muffin
 
291236
Muffin
 
661564
Muffin a kousek Berušky
 
21223
Muffin
 
224521
Briseonka a Beruška
 
Briseonka
 
Beruška
 
13159
Ron a rvačka Jaspera a Muffina
 
Jasper a Muffin
 
 
31. července - už se nám tu život docela vrátil do "starých kolejí", jen s tím rozdílem, že v naší smečce nejsou čtyři chlupaté kožíšky, ale pět =) Muffin je naprosto úžasná, rozmazlená fretka, která by se nejradši pořád držela máminy sukně (Beruščiny). Taky je ale docela drzí a na Jaspera a Rona se nebojí troufnout. Potom pěkně ječí na celé kolo, že se mu děsně ubližuje :) Už byl v týdnu chvilku venku na postrojku a zase se předvedl, jakmile se Berča ztratila  z dohledu, tak ječel jako kačena na celé kolo =D Takové mimino jsem fakt ještě neměla, nevím, jestli je to jeho povahou nebo tím, že nebyl stresovaný převozem do jiné rodiny, ale určitě nelituji, že jsem si ho nechala, má kouzelný rošťácký výraz a je pro každou lumpárnu, zítra nafotím nějaké fotky a přidám je sem na ukázku, včera měl už 800g, takže nám roste jako o život, Berušku už dorůstá a Briseonku přerostl, to měl v pátek teprve 9. týdnů ;) Barvičkou je fakt po mamce, dokonce teď i o trošku tmavší na některých částech těla, když jsem se dívala na fotky Berči jako miminka, tak vypadala stejně, snad nám z něho vyroste stejně krásná fretka, jako je Berunka. O ostatních miminkách mám zatím dobré zprávy a jestli bude zítra čas, tak přidám na stránky fotky miminek v novém domově :) 
 
24. července - tak už jsou všechny miminka v nových domovech, v sobotu odjela poslední Duffne i s krásným freťákem Charliem, kterého jsme tu měli týden na hlídání =) Zůstal nám tu tedy jen Muffin, který pomaličku přerůstá maminu, váhově sice ještě ne, ale hlavičku už má širší určitě :o) zatím bydlí pořád spolu, aby se Berušce nestýskalo, miminka moc nehledala, jen byla nervózní, když zjistila, že jí někdo chybý. Přidávám ještě zbývající fotky miminek a fotky z posledního focení na zahradě ... Miminka byla všechna úžasná a moc se mi po nich stýská, určitě jsou ale v těch nejlepší možných domovech a bude se jim dobře dařit ;) Navíc mám o všech zprávičky, jak se mají ;)
 
Duffne - bydlí kousek od nás, v Brně
 
Saskie - bydlí kousek od Brna
 
Kuky - Hlinsko (u Pardubic)
 
Beruška - Brno
 
Míša - kousek od Jihlavy
 
Muf - Český Krumlov
 
Muffin - zůstal doma
 
52. den
 
46. den
 
45. den
 
44. den
 
43. den
 
22. července - 5 miminek už je v novém domově. V úterý odjel jako první Míša, který bude bydlet na Vysočině kousek od Jihlavy a večer holčička Beruška, která bude bydlet v Brně. Ve středu odpoledne potom kluk Muf do Č. Krumlova a hned potom světlá holčička Kuky do Hlinska. Včera večer ještě předposlední holčička Saskie a poslední holčička Duffne v sobotu, hned jak se páníčci vrátí z dovolené. Jak bude čas, tak přidám ještě koncem týdne fotky, které tu nemám.
 
13. července - Miminka krásně rostou a už se pomaličku chystají do nových domovů, půjdou v polovině příštího týdne =( bude se mi po nich stýskat, jsou úžasní a jsem ráda, že si můžu nechat aspoň Muffinka doma. Díváme se spolu s mimčama na televizi, vždycky po dvou nebo třech se vyvalují v pelíšku na klíně :) Na záchodek chodí krásně po mamince a koušou jen trošičku, od nich mi nikdy netekla krev, akorát je problém, že okusují návštěvy, musí je ochutnat =) Zítra přijede pan doktor a dostanou první očkování, tak snad to nějak přežijeme =) V pondělí, tedy 45. den jsem miminka vážila a dopadlo to takhle: kluci - 542, 540, 560g a holčičky - 430, 420, 434 a 460g =) jsem zvědavá, jak porostou dál ;)
 
A ještě odkaz na 5. album na FB: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.143023815776006.36359.100002051646600
   
42. den
 
41. den
 
40. den
 
39. den
 
38. den
35. den
 
34. den
 
33. den
 
32. den
 
31. den
 
30. den
 
26. června - po dost dlouhé době zase nahrávám fotky našich cvrčků. Vůbec teď nějak nestíhám, miminka papají a rostou jako z vody, takže je pořád co uklízet a prát. Už jsem je párkrát "nachytala", jak chodí na záchod! Vtěšinou jsou ale bobečky okolo záchoda, tak se těším, až už otevřou očíčka a na záchodek uvidí =) A jak dopadlo včerejší vážení? (miminka měla právě 29. dní, tedy 4. týdny a den) - Výsledky: mamča Beruška 1052g, holčičky: 220, 220, 214 a 208g a kluci: 232, 248 a 270g! =D Nato, že Jasper měl v 7. týdnech 330g, tak ho syn předhání o dost už skoto teď :) Máme za sebou už dvě návštěvy, na holčičku Dafne, která zůstává v Brně, kousek od nás a na chlapečka Míšu, který bude bydlet kousek od Jihlavy. Doma teda s konečnou platností zůstává jen Muffin, holčičky jdou všechny do světa i zbývající dva kluci. Holčičky budu mít po Brně a okolí a kluci jedou daleko, jeden kousek od Jihlavy, jak jsem už psala a druhý do Českého Krumlova. Určitě se budou mít všichni nádherně. 
 
A ještě pro pořádek vkládám odkazy na alba na FB, měla by se zobrazovat. Protože se do jednoho alba vejde jen 200 fotek a já jich už mám asi 630, tak přidávám odkazy na všechny 4 alba.
1. http://www.facebook.com/media/set/?set=a.132625650149156.32396.100002051646600
2. http://www.facebook.com/media/set/?set=a.135105949901126.33585.100002051646600
3. http://www.facebook.com/media/set/?set=a.136989733046081.34362.100002051646600
4. http://www.facebook.com/media/set/?set=a.139384722806582.35177.100002051646600
 
29. den
 
27. den
 
26. den - miminka v pelíčku s maminou a taťka kouká dole =)
 
26. den
 
25. den
 
24. den
 
23. den
 
22. den
 
21. den
 
20. den - Muffin
 
 19. den
 
 18. den
 
 
 17. den
 
 
16. den
 
15. den
 
14. den
 
13. den
 
12. den
 
8. června - tak zase po dlouhé době přidávám fotky našich prcků :) Pro někoho, kdo má facebook vkládám odkazy na alba: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.132625650149156.32396.100002051646600 a http://www.facebook.com/media/set/?set=a.135105949901126.33585.100002051646600, kde je jich ke dnešnímu dni 233 ;) Sem jich dávám kvůli kapacitě stránek jen minimum. Jinak nám miminka krásně rostou a přibývají na váze, když měla mimča 8. dní, tak jsem je porpvé vážila, holčičky: 38, 40, 40 a 42g a kluci: 42, 42, 46g :) Dneska mají 12. dní a plánuju vážit znovu. 
 
11. den
 
11. den - kluci
 
11. den - holky
 
10. den
 
10. den - holky
 
10. den - kluci
 
9. den 
 
9. den - holky
 
9. den - kluci
 
9. den - kluk
 
8. den - vpravo kluci a vlevo holky
8. den
 
8. den - chlapeček
 
 
3. června - protože už mám prázdniny a o miminka se pořád vzorně stará Beruška a já zatím nejsem k ničemu potřeba, tak ne, že bych se úplně nudila, ale není ten šrumec, který byl třeba o svaťáku, když jsem nic nestíhala =D Proto jsem dneska náhodou narazila na film Chlupatá odplata, ještě když to bylo v kině, tak jsme si říkala, že si to potom určitě musím stáhnout, dneska jsem si na to vzpomněla a už vím i proč! Stačí vidět přední a zadní obal a je to jasné :) Měla by tam hrát fretka, nebo fretky. Mrknu se na to až zítra, tak snad to bude stát za to :) Jinak vkládám fotku obalu DVDčka a o kousek níž fotky našich Beruščiných sedmi trpaslíčků ;) Dneska mají už týden!
7. den
 
7.den - kluci
 
7. den - holky
 
6. den
 
6. den - holky
 
6. den - kluci
 
1. června - Miminka se nám všechny krásně drží, a rostou jako z vody :) Každý den fotím, tak je taky porovnávám podle fotek :)
Máme 4 holčičky a 3 kluky, k předběžné rezervaci už jsou volné jen 3 samičky a 1 sameček! Můžete klidně psát na mail: ivetapernicova@seznam.cz nebo na tel. 739 151 223. Beruška je skvělá mamka, miminka mi půjčuje, ale ne s nadšením :) nejradši by je měla jen pro sebe, takže ji tím nechci stresovat, proto miminka kontroluji jen jednou denně a přitom rychle fotím =) Jsou to úžasní válečci, jsem hrozně zvědavá, po kom podědí barvičku srsti =) A ještě přidávám fotky za poslední tři dny
 
Miminka 4. den - tři holčičky
 
Holčičky
 
Kluci
 
Holčička
 
 
 
Miminka 3. den
 
 
 
Miminka 2. den 
 
 
 
Holčičky
 
Chlapečci
 
28. května - Od včerejška je počet freťulí u nás doma 11 kožíšků :) Berušce se včera (27. května) navečer narodilo sedm krásných pískajících miminek ;) Tak už máme miminka konečně na světě! Zatím nevím kolik máme holčiček a kolik chlapečků, to snad zjistím během následujících dnů :) Beruška je vzorná maminka, porod proběhl úplně v pořádku, celkově všechno dobře zvládá a o miminka se krásně stará, dokonce mi je půjčuje a to bez kousání :) Miminka vypadají všechny silně a zdravě, tak snad přežijí všichni :) jen zběžným prohlédnutím bych to tipla na samé tmavé, protože mají všichni tmavé oči, žádný asi nebude albínek (po Berčiných sourozencích). Fotky nejsou zorvna ideální, Beruška mi vždycky skočila na ruku a zkoumala, čím to tam na její děti mířím, když jsem fotila v pelíšků :)
 
Miminko první den ráno, kouzelná pusinka ;)
 
První fotka, dvě hodiny od začátku porodu, zatím jich bylo jen 6 :)
 
 
Mamča ráno po porodu
 
A dětičky v pelíšku
 
 
 
25. května -  konečně sem vkládám slíbené fotečky, nakonec jsem nafotila ještě dneska "čerstvé", tak se můžete mrknout jak Berča vypadá 39. den březosti. Fotky jsou focené dneska v poledne, takže na nich Beruška nevypadá tak tmavě, jak normálně vypadá. Na fotkách není až tak moc vidět, že by měla velké břicho, protože mi příjde, že přibrala celkově i hodně v oblasti krku a hrudníku, možná se jí i hlavička zvětšila :) už nám začíná trošku línat, ale vypadává jí jen spodní světlejší srst, tmavá delší zatím zůstává =) S mamkou jsem se shodla na tom, že jich asi nebude mít moc, rozhodně bych neřekla víc než 8 =) což je docela dobrá zpráva, stačí mi jich bohatě tak 5, na výchovu i krmení ;) Jinak předevčírem měla Beruška krásných 1220g. Fretky mají termín od 40-44 dne březosti, takže teoreticky už od zítra. Nejčastější je 42 den, takže někdy v sobotu v noci nebo v neděli ráno ;) Uvidíme, držte palce, ať to v pořádku zvládne.
 
 
 
A ještě fotka z pelíšku Bris a Rona, sama stěží poznám, komu patří jaká část těla =D
 
21. května - tak ústní maturita je úspěšně za mnou a teď mám víc než týden volno :) Až 30. a 31. května půjdu ještě napsat test a slohovku z aj a čj a začnou prázdniny =) Dneska ještě naposledy vyperu Berušce hamaky, protože koncem příštího týdne budou muset jít z klece, aby tam nestěhovala miminka, pokud se nějaké narodí a popřípadě jí nevypadlo z výšky. Beruška je kulaťoučká, ale zdá se mi, že nemá až tak veliké bříško jako některé fretky, která jsem viděla na fotkách, tak ještě týden jí může růst, ale já doufám, že je to proto, že jich bude mít míň :) Ať to nemá na poprvé tak těžké :) Příjde mi, že je spíš celkově větší, zvětšila se jí trošku i hlavička, krk a celkově všude přibrala, mohlo by jí to tak zůstat, je nádherná :) Ani chlupy jí zatím nevypadávají a vypadá pořád normálně, dneska něco nafotím a ještě večer přidám fotku :) Briseonka se nám dostává pomalu do říje, zatím o ni Ron moc zájem nemá, tak jsou spolu. Hrozně se toho příštího víkendu bojím, snad to Beruška zvládne a všechno dobře dopadne ;) 
 
13. května - Beruška byla včera na váze a váží krásných 1120g, taky už začíná tvarem trošku připomínat hrušku, tak od zítřka za čtrnáct dní uvidíme, jak to dopadne :) Kvůli učení teď moc nestíhám fotit, takže fotku jejího bříška přidám asi až příští týden, to by mohlo být vidět ještě líp, pokud je těhotná, tak jí bříško ještě povyroste ;) Na ústní jdu tedy nakonec až ve čtrtek, jako poslední, tak snad to nějak přežiju =D Za týden už budu mít klid. Ještě přidávám odkaz na stránky fretčího kamaráda Charlieho: http://www.ucharlieho.websnadno.cz/, až bude větší, tak se s ním moje fretky na nějaké procházce určitě moc rády seznámí ;)
 
7. května - tak včera jsem dostala vysvědčení a od podnělka nastupuju na svaťák a zítra mám první přijímačky na Masaryčku :) Aspoň budu s freťulkama už pořád doma, až do té doby než buď nastoupím na vysokou nebo do práce, pokud vysoká nikde nevýjde =) Beruška je přesně dneska uprostřed březosti (pokud tady skutečně březí je), od krytí jsou to už tři týdny a do porodu by tedy zbývaly ještě další tři týdny :) Už se nám holčička pěkně kulatí a trošku přibírá, tak uvidíme jestli to na nás zase nehraje :) Hruškovitý tvar začínají mít březí samičky až od 4. týdne, takže tak za týden by to už být pomaličku vidět mohlo. Potom dám zase vědět :)
 
30. dubna - dneska jsem tedy jela s Ronem a naším foťákem na procházku za Pivovar :) Bohužel, Ron tam byl jako fretečka sám, tak žádné fotky nemám. Bylo ale nádherné počasí, tak snad bude i příště na focení tak pěkně.
 
28. dubna -  tak u nás všechno v pořádku :) Všichni spinkají a všem pořád chutná. Jasper oslavil v neděli dva roky kupou pamlsků :) Beruška už je skoro po říji, která měla skončit tak cca do týdne po krytí, takže ji má sice o pár dní dýl, ale končit ji začla už dva dny po krytí, tak uvidíme, jak se nám bude kulatit dál :) Pije mlíčko, na které jí vždycky chodí Briseonka, která ho pije jedině u ní v kleci, ve své ho nechce a s radostí ho přenechává Ronovi, který si ale taky jen lízne a odejde, jak ale může Bris Berušce něco ukrást, tak jí to dělá hroznou radost :) V sobotu na čarodejnice je procházka za Pivovarem, mám sice poslední kurz na přijímačky, ale přehodila jsem si ho na pátek, tak se konečně můžu po dlouhé době vypravit taky. Už se moc těším, snad výjde počasí a něco pěknýho nafotím =) Vermu asi Rona, ať se taky provětrá :) Navíc je kastrovaný, takže je to asi nejlepší kombinace, říjící samičky ho nezajímají a s říjnýma samečkama se nepere :) Kdybych neplánovala miminka od Berušky ještě příští rok, tak nechám vykastrovat i Jazze, je to totiž obrovský rozdíl jak v chování k ostatním fretkám, tak v oblasti značkování a smrdění v říji :)
 
21. dubna - tak prakticou mám za sebou :) vyfotila jsem nějaké jarní fotečky všech freťulí u našich rozkvetlých stromů, tak je přidávám :)
 
Berča
 
 
 
 
Jasper
 
 
 
 
 
 
 
Briseonka
 
 
 
 
Ron
 
 
 
 
 
17. dubna -  tak mám úžasnou zprávu =) Včera se asi ve 21:50 Jasper rozhodl, že je zrovna ten správný okamžik na krytí Berušky :) Ta s ním kupodivu souhlasila a tak si ji Jazz odtáhl do pelíšku a já ze začátku trochu Berušku uplácela pastou, protože nevypadala, že si to nějak užívá :) Protože jsem nechtěla riskovat, že je nechám přes noc puštěné, tak jsem čekala, až skončí :) Minule to bylo s Cassie rychlejší, tak kolem 20 minut a konec. Proto jsem si řekla, že to nějak vydržím, i když se mi už chtělo hrozně spát. V pátek jsem šla hodně pozdě a včera ráno brzo vstávala. Jenže Jasper se asi jako naschvál rozhodl, že si to užije. Proto končil až nějak ve 23:25, po hodině a půl, potom oba snědli nějaké pamlsky, Beruška se napila kočičího probiotického mlíčka a šel spinkat každý do svého pelíšku, takže zatím v kleci spolu nejsou, asi bude lepší nechat Berču tam kde od té krátké falešky je, ať si i tam rovnou plánuje pelíšek a zbytečně se nestresuje. Zatím jsem poučená z minule, že se nemám radovat dopředu, takže s miminkama zatím nepočítám, ani se netěším. Mám jen radost z toho, že mám letos na miminka druhou šanci a že si Berča nechala říct, hned se mi na maturu učí líp. Jestli se mimča povedou uvidíme na bříšku asi za 4 nebo 5 týdnů :) Na ultrazvuk asi určitě nepůjdeme, příjde mi to jako dost zbytečné, když se většinou ani v počtu netrefí a nechávat ji zbytečně holit bríško, tím ji stresovat nechci. Pokud tedy nebude nějaký problém, tak se asi necháme překvapit až do poslední chvíle :) Fotky z krytí nemám, nějak jsem s tím tak v noci nepočítala, ale společné fotky Berči a Jazze můžeme zítra nafotit u naší krásně rozkvetlé švestky, když bude čas :)
 
15. dubna -  tak maturita se mi blíží :) už ani né 5 dní a je to tu, zatím pořádně nic neumím :) Beruška je zase v říji!! Akorát tak od pondělí, dneska jsem to zkoušela je pustit s Jasperem spolu, on už by zájem měl, ale Berča dělá fóry a syčí na něho, takže to ještě asi nějaký den bude chtít ... uvidíme, snad jí neskončí stejně brzo jako minule :( Držte nám palce :) Jinak je sraz fretkařů v neděli v Sokolnicích, adresu přesnou nevím, ale prý se jede autobusem od Tesca (zastávka Úzká) č. 40, ve 12:47 ... chystá se tam prý hodně lidí, a já zase nemůžu :( Slavíme narozky a stejně se asi budu muset vrhnout na učení ve zbylém čase ... tak kdo jede, ať si to pořádně užije :)
 
10. dubna - včera jsem byla na kurzech na přijímačky na vysokou a byla to fakt hrůza, kvůli tomu jsem nemohla jít na výlet do brněnské ZOO s ostatníma fretkařama, podívat se na opuštěné fretky k adopci. Jeden albínský sameček prý našel nový domov, má ho majitelka jedné z Jasperových dcer od Cassie z loňska :) Ještě tam mají tři kastrované samečky, podle fotek bych řekla, že jsou všichni světle tchořovití, tak kdo hledá freťulku, může pomoct opuštěné v ZOO :) Vůbec jsem nevěděla, že se v Brně někde dá fretka adoptovat, že v ZOO fretky měly jsem věděla, ale že je tam mají pořád, to už ne :) 
 
6. dubna - mám toho teď moc ve škole, tak nějak nestíhám psát :) V pondělí byla Beruška snad nejtlustší za svojí kariéru =D Měla krásných 1128g a na bříšku bouličky, takže známka falešné březosti, dneska už je na svých normálnějších 1085g a bouličky nemá, zato se nám vzorně stará o plyšáčka :) Snad jí to brzo přejde a uvidíme, jak to bude probíhat dál, moc bych si přála, aby přišla do říje znovu a já se miminek dočkala ještě letos, zatím to teda moc nevypadá, že by se na říji chystala, tak nejspíš budeme mít miminka až za rok :( Uvidíme, držte palce :) Jinak Briseonka ještě v říji není, čím je starší, tím ji má později a kratší. Loni ji měla až koncem května, tak uvidíme, pokud s ukončením říje nebude mít problém, tak jako do teď nikdy neměla, tak u ní kastraci neplánuji. u samiček to bývá větší zákrok než u samečků a docela se bojím narkózy, aby se mi z ní probudila. Jasper nám krásně v říji smrdí a vykastrovaný Ron zase naopak nesmrdí ani trochu a je krásně sněhově bílý, tedy alespoň tam kde má bílé znaky :) Ať žije náš pan veterinář, kastrace je k nezaplacení :)
 
28. března - Tak dneska jsem zjistila, že se příští rok v ČR chystají tři výstavy a všechny zatím v únoru. První bude v sobotu 4. února v Praze (http://www.fretka.cz/vystava-fretek-praha-ferret-show-prague/), hned další víkend v sobotu 11. února v Brně (http://vystavafretek.vrtule.info/akce.html), obě budou mezinárodní a snad by ještě v únoru měla být v Plzni, ale to jsem zatím nenašla kdy přesně, na jejich stránkách (http://www.fretkavplzni.wbs.cz/Akce-a-srazy.html) je zatím napsané, že bude celostátní, takže težko říct, jestli bude jen národní nebo mezinárodní ... každopádně z nějvětší pravděpodobnosti na brněnskou i pražskou pojedeme, takže se už moc těším :) Na plzeňskou bych jela určitě, jen kdyby byla v neděli, to bych měla odvoz, jinak v sobotu bych musela nejspíš autobusem a to jsem se ještě nedívala, jestli něco vůbec jezdí ... pokud si tedy do té doby neudělám řidičák :) 
 
26. března -  Dnes jsem zase někde objevila už skoro dva roky uložené Jazzovo vážení za doby miminka, přesně od doby, kdy jsem si ho dovezla domů až do října, tak tady to je:
10.6. - 330g
11.6. - 400g
14.6. - 440g
16.6. - 470g
17.6. - 500g
20.6. - 550g
30.6. - 720g
6.7. - 830g
23. 8. - 1220g
16. 9. - 1600g
10. 10. - 1750g 
a odkaz na stránky majitelky, u které se Jasper narodil: http://www.polikola.wz.cz/, kde najdete jeho mamku, taťku a sestřičku, která zůstala doma. Jinak by už od příštího víkendu mohlo bý jasné, jestli bude mít Beruška další říji nebo ne, protože už to bude 6 týdnů, co jí ta poslední kraťoučká zkončila. Tak uvidíme ...
 
17. březen - Tak včera večer jsem ještě před krmením vážila a dneska přidávám váhy naší smečky, od nejtěžšího po nejlehčího:
Jasper - 1810g
Ron - 1305g
Beruška - 1040g
Briseonka - 820g 
 
12. březen - ve středu jsme oslavovali, Beruška měla rok, už je to velká holka :) Dneska jsem jí vážila a má 995g, tak doufám, že ještě trochu přibere,  i po té krátké říji totiž zhubla z kila asi na 920g, teď kupuji probiotické mlíko pro kočky a jediná Beruška ho u nás miluje a pije ve velkém :) Navíc bydlí s Jasperem a ten zase papá ve velkým, tak si z něho bere příklad =)
 
"Zamilovaná" fotka Berušky a Jaspera :)
 
7. březen -  Takže poslední dobou u nás není nic nového. Beruška zatím znovu do říje nejde, tak čekáme. U Briseonky taky, ale u ní z opačného důvodu, už je na miminka stará, sice bydlí s Ronem, který je vykastrovaný, ale stejně bude lepší ji pak "odstěhovat", aby měla od Rona klid a potom zbytečně neměla z toho tahání falešku, protože Ron je pořád při chuti :) Jasper už je zase pořádně v říji, protože zase pěkně smrdí :) Těch pár měsíců rychle uteklo a už to tu máme zase... Ron nám konečně trochu přibírá na váze a zakulacuje se, pořád ještě dohání to, jak byl až do prosince před kastrací v říji a zhubl. Teď má i novou srst a krásně bílou, oproti tomu, jak byl v říji celý dožluta. V sobotu byla první jarní procházka na Mendláku za pivovarem, tak přidávám jen pár fotek. Brala jsem Berušku a Briseonku:
 
Briseonka má ružový postrojek a Beruška fialový ;)
 
 
 
 
A tohle je úžasná fotka, jak se Bris a Beruška úplně stejně dívají za Piškotkem :)
 
 
19. února - Přidávám odkazy na fotky nebo videa, které jsem měla do dneška uložené všude možně, tak je tu chci mít pohromadě, možná ještě nějaký odkaz časem doplním, který teď zrovna nemůžu najít:
 
      Video z brněnské výstavy 2011, prvních 5 vteřin je tam náš Ron:
 
Další video, Ron je pro změnu zase úplně na konci:
 
Pořad Chcete mě? (2011) - o fretčím útulku:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095970013-chcete-me/211563221300004/
 
A zase pořad Chcete mě? (2009) - starší, o záchranné stanici pro fretky:
 
Stahovák - fretka vs. jorkšír:
 
Rady ptáka Loskutáka - o fretce Petra Nerandžičová:
 
Mezi námi zvířaty - fretka:
 
Československo má talent - fretka:
 
Na cestě za dětmi - chviličku tam ruská holčička ukazuje svého fretčího kamaráda :)
 
Uvolněte se, prosím - fretka Lucinka a Kuba:
 
Úžasně vychovaná fretka:
 
Fotky z výstavy v Brně 2011:
 
Reklama s fretkou :)
 
"Vycvičená" fretka :)
 
Další fotky z brněnské výstavy:
 
Fotky z Valentýna - Brno 21. 2. 2010 (Jasper):
 
Filmy, které doporučuji, protože v nich hraje fretka/y:
Inkoustové srdce (tohle je snad nejlepší film, fretka s růžkama a její majitel Paul Bettany nemají chybu)
Riskni to s Polly
Policajt ze školky
Zlatý kompas
Mars útočí!
Dr. Dolittle 2
Hvězdná pěchota
Hvězdný prach
Kosmetička a zvíře
Harry Potter a Ohnivý pohár
Garfield 2: Příbeh dvou koček
Hannah Montana
(jak si vzpomenu na další, doplním)
 
 
 
http://img159.imageshack.us/img159/244/00162pxw6ec.jpg
 
15. února - nafotila jsem všechny ceny a diplomy z výstavy, takže se můžete podívat do složky "Výstava"
 
14. února - Včerejší mezinárodní brněnská výstava byla úžasná. Krásně zorganizová, fajn posuzovatelé a klidné posuzování. Z tomboly jsem si odnesla pár hamaků, takže mají freťule hned nové pelíšky, i ostatní věci, jako třeba kabelku pro sebe, lak na nehty, plyšáčka, DVDčka ... Fotosoutěž taky vyhrál jeden z mích favoritů. Celkově jsme si to nádherně užili. A k umístění:
 
• Briseonka se jako jediná neumístíla ani v barvě, a to jsem si myslela, jak má zrovna krásnou srst, ale měla bohužel velkou konkurenci, jinak měla 98 bodů ze 100.
• Ron byl třetí z celkově samečků kastrovaných, takže dostal zelený diplom, sošku, stelivo do záchodku a tašku s věcmi.
• Jasper byl druhý v kategorii samečků nekastrovaných v barvě trchořovité, i celkově druhý ze všech nekastrovaných samečků. Dostal dva diplomy a sošku :) 
• A nejlepší jsem si nechala na konec. Moje Beruška byla 1. v barvě černotchořovitá v kategorii samiček nekastrovaných, také byla celkově první ze všech samiček nekastrovaných a nakonec vyhrála i BIS (Best in show - nejlepší fretka celé výstavy). Vůbec jsem tomu nechtěla věřit, ještě teď si říkám, jestli se každou chvilku neprobudím =) Ale je pravda, že Beruška je nádherná a určitě si to zaslouží, šikulka moje nejšikovnější =) Přikládám fotku jejích výher. 
 
 
Během zítřka se budu snažit nafotit všechny diplomy a ceny, co jsme si domů odnesli a doplním je do kategorie "Výstavy", ať to máme všechno zdokumentované :) Další výstava bude v Brně zase za rok, určitě půjdeme i kdybychom už neměli vyhrát nic, ono to stojí i za tu celodenní krásnou "freťulí" atmosféru :)
 
 
10. února 2011 - Nechala jsem se inspirovat na jiných stránkách chovatelů fretek i psů a zařídila si také kolonku Aktuality, kam budu psát všechny nové události a novinky, které se u nás staly. Tak kdybych měla shrnout týden, tak se toho stalo docela dost. Od minulého víkendu má Beruška falešnou březost, kvůli říji, kterou měla už v prosinci. Proto se od ní i Briseonka odstěhovala na pár dní k Ronovi, který se o ní teď krásně stará. Beruška si myslí, že je Briseonka její mládě a tak jí všude tahá, nejčastěji za ucho a většinou v době, kdy chce zrovna papat. Briseonka si nechá všechno líbit, jen u toho děsně ječí. Doufám, že tohle Berušku brzo přejde a bude zase normální. V neděli jedeme na výstavu, kterou nemáme moc daleko, chystá se v Brně, v Lužánkách. Už se moc těšíme. Mám přihlášené všechny fretečky, takže jsem minulý víkend všechny koupala.
Přidávám fotku Rona, který se koupe nejmíň rád a je to vidět :)
 
A Briseonka pod vodou:
TOPlist