DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

O fretce obecně

 
Fretka
 
 (autorkou textu je Petra Nerandžičová, ze stránek fretka.cz, fotky mé vlastní - Briseonka)
 
Fretka byla domestikována asi před dvěma tisíci lety z tchoře tmavého. Původně ji lidé využívali k chytání myší, podobně, jako dnes kočku, k lovu králíků nebo k protahování lan dlouhým potrubím. Dnes se fretky chovají jednak jako kožešinová zvířata a jednak jako domácí mazlíčci.

Fretky jsou oblíbenými kamarády pro svou milou a hravou povahu a silnou osobnost, podobnou, jako u kočky. Ačkoliv porozumí tomu, co po nich chcete, vždy se samy rozhodnou, jestli to udělají. Narozdíl od koček zůstávají fretky velmi hravé i v dospělosti. Jsou velmi čistotné a naučí se používat kočičí záchod s pískem. Rády zkoumají vše nové, a i když je nemusíte venčit, přivítají občasné procházky. 
 
Obrazek
 
Předkem fretky tchořovité je tchoř tmavý. Uvádí se, že fretka byla domestifiována zhruba před 2000 lety. Prospí až 20 hodin denně. Velikost - délka těla fretek:
U samců: je délka těla 45 - 60 cm
U samic: se délka těla pohybuje okolo 35 - 55 cm
Váha fretčího těla:
U samců: se váha pohybuje od 1 Kg do 2,7 Kg
U samic: bývá váha od 0,5 Kg a pohybovat se může až k 1,3 Kg.
  
Fretka se průměrně dožívá 6-let někdy může i víc.
 
Obrazek
 
 
  Krmení: Fretka smí jíst kuřecí, hovězí nebo po případě rybý maso. Rozhodně by nikdy neměla dostat vepřové!  Jako doplněk potravy můžeme použít: žloutek, živý jogurt, ovoce, zeleninu a pamlsky pro kočky nebo přímo fretky.
  
 
Jinak by měla mít vždy k dispozice čerstvou vodu a to bud v napáječce nebo misce. Lepší je napáječka.
 
 
Samičce se zhruba po 42 dnech se rodí freťata. Může jich být až 12 a více.
 
 
 
Co všechno fretka potřebuje?  
- klec nebo voliéru (cca 1x1,5 m při výšce 70 cm, nejraději dobře omyvatelnou pokud zvolíte klec, dobře zajistěte dvířka karabinami)
-pelíšek (asi 30x30 cm, rozhodně prací nebo omyvatelný)
-záchodek a stelivo, lopatku
-misky na vodu a jídlo, napáječku
-přepravní schránku (například pro kočky), případně batůžek
-potřeby pro hygienu (šampon, ručník, kartáč na srst, kleštičky na drápky, kapky a vatu na čištění uší)
-postroj a vodítko 
-hračky (např. míček s rolničkou)
 
Obrazek
 
Dvakrát denně musíte fretku nakrmit a vyčistit jí toaletu. Fretka spí 18-20 hodin denně, takže by měla mít alespoň čtyři hodiny denně možnost se proběhnout a pohrát si. Můžete se jí věnovat například 1-2 hodiny ráno a 2-3 hodiny večer. Nevadí jí, když je přes den sama doma, protože zpravidla spí. Pokud si najdete čas na společné procházky, potěšíte ji, ale nevyžaduje pravidelné venčení jako pes. 
  
Páchne fretka?
Každé zvíře má svůj pach. Fretka udržovaná v čistotě nepáchne o nic víc, než jiné zvíře. Přesto byste měli nejprve navštívit někoho, kdo fretku chová, a přesvědčit se sami. Vnímání pachů je totiž velmi relativní. Někomu fretky odporně páchnou, jinému voní. Jiný je pach tělíčka samce v říji, jiný samice a zvláštní kapitolou jsou pachové žlázky. Protože od jara 2004 odstraňování pachových žláz zakazuje Zákon na ochranu zvířat proti týrání, je potřeba se s jejich občasným použitím smířit (naštěstí u dospělé fretky jde o výjimečné případy). Pokud vaše dospělá fretka nadbytečně používá tyto chemické zbraně, měli byste se spíš zamyslet nad vzájemným vztahem, protože jde o způsob obrany.

Kde fretku chovat?
Fretku můžete chovat v bytě stejně, jako kočku nebo psa. Bude lépe ochočená, než kdyby žila ve venkovní voliéře, protože se jí budete moci více věnovat. Většina fretek chovaných na balkónech je tam spíš odložená. Pokud zvolíte tento způsob chovu, promyslete si, zda u vás nebude platit "Sejde z očí, sejde z mysli". Mnoho chovatelů "balkónových fretek" si stěžuje, že jsou kousavé a divoké, ale je to zpravidla vinou jejich nedostatečného zájmu. Pokud si pořídíte fretku, počítejte s tím, že se o ni budete muset starat následujících osm, možná i deset let, a to i v případě stáří nebo nemoci.